Hiába a 200 ezres emelés, még mindig jobb a román minimálbér, mint a magyar
Nem sikerült behozni a lemaradást.
Bár Európa élén áll jelenleg Magyarország az idei minimálbér-emelés mértékét illetően, a lemaradását nem igazán sikerült ledolgoznia Romániához képest – közölte a Privátbankár.
Idén bruttó 200 ezer forintra nőtt a kötelezően fizetendő legkisebb bér Magyarországon, ami 20 százalékos emelést jelentett a tavalyi állapothoz képest. A lap szerint a gyenge forint miatt előzetesen arra lehetett számítani, hogy ez a növekedés nem fog teljes egészében megmutatkozni a nemzetközi rangsorokban. Nem így történt: a forintban mért 20 százalékos emelés euróban 22 százalék lett az Eurostat legfrissebb adatai alapján.
A lap szerint ezzel Európa élvonalában vagyunk, Magyarország után
- Litvánia áll 14 százalékkal,
- ezt Csehország követi 13,
- valamint Románia és Észtország 12-12 százalék plusszal.
Míg tavaly a második legalacsonyabb volt a magyar minimálbér az EU-n belül, most a negyedik legkisebb, bruttó 541,73 euró. A hazainál kevesebbet kapnak
- a román (515,26 euró),
- a lett (500 euró),
- valamint a bolgár (332,34 euró) érintettek.
Az Eurostat az alap, bruttó összeg mellett, annak vásárlóerő-paritáson vett értékét is közli. A lap kiemeli: ez azért különösen fontos mutató, mert az egyes országokra jellemző árszínvonalból fakadó különbségeket kiszűri.
Bár a magyar minimálbér összegszerűen az egyik legalacsonyabb, vásárlóerejét tekintve kedvezőbb helyen áll hazánk a rangsorban.
Míg 2021-ben az ötödik legkisebb értéket képviselte a legkisebb fizetés, idén egy helyet előrelépve már a hatodik legalacsonyabbnak számít az Eurostat által közölt 858,63 eurós érték.
Viszont annak ellenére, hogy a román minimálbér ismét alacsonyabb euróban mérve a magyarnál, annak értéke jócskán meghaladja a hazai vásárlóerő-paritáson vett összeget.
A magyar 858,63 euróval szemben Románia mellett szereplő érték 949,2.
Címlapfotó: MTI/Szigetváry Zsolt