Megérkezett az idei első hó
Hatpontos javaslatcsomagot dolgozott ki a Magyar Szervátültetettek Szövetsége (MSZSZ), amelyben rendszerszintű betegoktatást, az ingyenes védőoltások elérhetőségét, továbbá adókedvezményeket és elsőbbségi egészségügyi ellátást vázoltak fel.
Az EU soros magyar elnöksége alatt az egészségügyön belül prioritásnak szánt magyarországi szervtranszplantáció helyzetét körbejáró konferencián Grózli Csaba, az MSZSZ stratégiai és orvosigazgatója elmondta, ezen a területen is kiemelten fontos a betegedukáció, hogy a beteg ne csak passzív résztvevőként vegyen részt a saját ellátásában.
Ismertetés szerint Magyarországon 5500 szervátültetett él, 1300-1400-an várnak valamilyen szervre és hatezer körül van a dializáltak száma.
A beavatkozáson átesetteknél a hosszú távú szervtúlélés érdekében elengedhetetlen a jól megszervezett betegedukáció, a társadalomba történő visszailleszkedés segítése, a krónikus betegek lelki támogatása, gondozása, amelyben a betegszervezeteknek jut kulcsszerep – mondta.
„Az oktatás és a támogató közösség fogja megadni azt a motivációt, amelyre a betegnek szüksége van”
– mondta, hozzátéve: még mindig kevés szó esik az utógondozás fontosságáról és a beteg saját szerepéről a szervátültetés hosszú távú eredményével kapcsolatban.
Elhangzott, hogy a transzplantációk száma a koronavírus-járvány idején mélypontra jutott, azóta ugyan emelkedett a donációs aktivitás, de még mindig nem éri el a 2019-es bázisévi számokat.
A szervezet által megfogalmazott javaslatok között szerepel a korszerű terápiákhoz való hozzáférés és a modern eszközinfrastruktúra biztosítása a szerv- és őssejtátültetettek esetében.
Szeretnék elérni, hogy mind a transzplantáltak, mind a szervre várók térítésmentesen kaphassák meg az indokolt védőoltásokat, továbbá terjesszék ki a személyijövedelemadó-kedvezményt az érintett betegkörre is.
Az adókedvezmény mellett szeretnék elérni, hogy az élő donorok elsőbbséget élvezzenek az egészségügyi ellátásban, valamint azt, hogy kapjanak támogatást a reintegrációs programok.
Bidló Judit, a Belügyminisztérium egészségügy szakmai irányításáért felelős helyettes államtitkára a kerekasztal-beszélgetésben azt mondta, minden terápiás területen fontos a betegedukáció; a tudás, a módszer a betegszervezeteknél megvan.
Mint mondta, ennek a helyét meg kell találni az ellátórendszerben, ebben szerepet kaphatnak az egészségfejlesztési irodák.
A helyettes államtitkár hozzátette:
bár nem konkrét programokat, de a kormány számos betegszervezetet támogat több tízmillió forinttal.
Beneda Attila, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családügyekért felelős helyettes államtitkára arról beszélt, hogy a segítségnyújtásban is fontos az állami és a civil szféra együttműködése.
Kiemelte: komoly megterhelést jelent teljes életet élni a transzplantáció után, a család segítsége elengedhetetlen.
Indexkép: Budapest, 2024. november 5. Gallus Edit élődonoros veseátültetett, családterapeuta, a Magyar Szervátültetettek Szövetsége segítője beszél az EU soros magyar elnöksége alatt az egészségügyön belül prioritásnak szánt magyarországi szervtranszplantáció helyzetéről rendezett kerekasztal-beszélgetésen Budapesten,