Megérkezett az idei első hó
Ahogy arról korábban portálunk is hírt adott, februárban a kormány nevében Semjén Zsolt benyújtott egy salátatörvényt, amelyben szerepel többek között a 34 ezer lakosú Baja és a 28 ezres Esztergom megyei jogú várossá nyilvánítása az önkormányzati törvény módosításával.
Az MTI híre szerint az Országgyűlés csütörtökön 132 igen szavazattal, 3 nem ellenében és 3 tartózkodás mellett elfogadta a korány javaslatát, ami azt jelenti, hogy bővül a megyei jogú városok listája, amelyen eddig 23 településnév szerepelt.
A korábbi 23 megyei jogú város között megtalálható valamennyi megyeszékhely (Budapestet kivéve) és öt további, leginkább 45 ezer fő fölötti város (Békéscsaba, Debrecen, Dunaújváros, Eger, Érd, Győr, Hódmezővásárhely, Kaposvár, Kecskemét, Miskolc, Nagykanizsa, Nyíregyháza, Pécs, Salgótarján, Sopron, Szeged, Székesfehérvár, Szekszárd, Szolnok, Szombathely, Tatabánya, Veszprém, Zalaegerszeg). Ezekhez csatlakozott most Baja és Esztergom huszonnegyedikként és huszonötödikként.
A törvényjavaslat indoklásában Baja esetében többek között megemlítették, hogy Bács-Kiskun megye második legnagyobb városáról van szó, amely közel száz kilométeres sugarú körben az ország déli határa melletti legnagyobb település, ráadásul ott található az ország egyik legnagyobb közforgalmú és kereskedelmi kikötője, "térségi közlekedési csomóponti szerepe pedig elvitathatatlan" és területi közigazgatás szempontjából kiemelt jelentőséggel bír.
Esztergom esetében az szerepel az indoklásban, hogy Szent István idejétől az azonos nevű vármegye székhelyeként szolgált, és ez a település volt középkori magyar állam egyik legelső hatalmi központja, emellett "mind a mai napig a legfontosabb hazai római katolikus egyházi méltóság, a magyarországi prímás történelmi székhelye". Felhozzák továbbá, hogy a város "több tízezer fős földrajzi egység társadalmi-kulturális-gazdasági központja" lett az elmúlt évtizedekben történt fejlődésének köszönhetően. De említi az indoklás azt is, hogy Esztergom " országhatáron túlnyúló jelentőséggel is bír, nem utolsósorban a történelmi Mária Valéria hídnak köszönhetően".