2024. április 26., Ervin

Mindenki ügye

#tűzijáték #augusztus 20

Az Ungvárt ért szovjet légitámadás és a román haderő erdélyi offenzívájának emléknapján fogjuk ellőni a tűzijátékot Budapesten

Ugytudjuk 2022.08.20. 14:50

Az augusztus 20-i tűzijáték elhalasztása kapcsán megnéztük, hogy a következő szombatra tolt durrogtatás napján miket ünnepelhetünk meg.

 

Az ünnepi tűzijáték elhalasztásáról döntött augusztus 20-i, déli ülésén a várhatóan kedvezőtlen időjárási körülmények miatt a nemzeti ünnep biztonságos lebonyolításáért felelős operatív törzs.

Azaz egy szombattal később, de fel lesznek lőve az 1 milliárd 600 millió forintba kerülő rakéták.

Mindezt annak ellenére jelentették ki, hogy a nemzeti ünnepünk programsorozata addig természetesen rég lezárul, a turisták és a szabadságon lévő magyarok hazamennek, a vendéglátósok pedig lezárják a szezont.

 

A szervezők azonban ragaszkodnak a durrogtatáshoz, ugyanis azt írják, hogy 

„az idei tűzijáték show a tavaly nagy sikert aratott, történetmesélő narratívát emeli magasabb szintre: ezúttal a keresztény Magyarország születésétől máig tartó ezer év sűrített krónikáját jeleníti meg olyan formában, amely a nemzeti értékek emlékének tanulságát és a Szent István-i örökség átadását helyezi a középpontba a gyermekek, a fiatalok, a jövő nemzedék számára. Az ünnepi műsor igazi családi élménnyé válik, mely során a szülők megfoghatják gyerekeik kezét és együtt utazhatnak a magyar történelem nagy korszakainak, jelentős pillanatainak tablójával, hangsúlyozva közben azokat a fontos nemzeti értékeket, melyek a mindennapi élethez is támaszt nyújthatnak egy-egy erkölcsi tanítás formájában. A produkció ezúttal is emlékeztet minket arra a csodára, hogy annyi nehézség ellenére is sikerült megmaradnunk és megtartanunk helyünket Európa szívében, ez pedig a magyar nemzet szilárd értékeinek és a Szent István-i keresztény kultúra erős gyökereinek köszönhető.”

De ha már augusztus 20-ról lecsúsztunk, nézzük meg, milyen neves eseméynek történtek augusztus 27-én. Ehhez a Wikipedia szócikkét hívtam segítségül.

  • 827 – Bálint pápa megválasztása.
  • 1301 – János kalocsai érsek magyar királlyá koronázza Vencelt (II. Vencel cseh és lengyel király fiát).
  • 1310 – Károly Róbert harmadszori megkoronázása
  • 1534 – Majláth István vezette erdélyi, havasalföldi seregek, szövetségben Moldvával ostromlják Medgyest, ahová Lodovico Gritti vette be magát.
  • 1855 – Franciaország (III. Napóleon), Nagy-Britannia (Palmerston miniszterelnök) és az Oszmán Birodalom szövetsége győzelmet arat Oroszország felett Szevasztopolnál. Ebben a csatában Lev Tolsztoj is részt vett.
  • 1883 – A Krakatau vulkán kitörése. Az esemény az emberiség történelmének egyik legsúlyosabb természeti katasztrófája volt.
  • 1914 – Az Osztrák–Magyar Monarchia hadat üzen Belgiumnak.
  • 1916 – Románia csatlakozik az Antanthoz, hadat üzen Magyarországnak, a román haderő megkezdi Erdély elfoglalását.
  • 1919 – Andrej Hlinka és František Jehlicka, néppárti szlovák politikusok titokban a párizsi békekonferenciára utaznak, hogy ott a tervezett autonóm Szlovákia számára nemzetközi garanciákat szerezzenek.
  • 1928 – Párizsban 15 ország képviselői aláírják a Briand-Kellogg paktumot a háború nemzetközi jogi elítéléséről.
  • 1944 – A Kárpátokban a Székelyföld felé nyomuló szovjet hadsereg az Ojtozi-szorosban eléri és átlépi Magyarország 1941-es határát.
  • 1944 – Szovjet légitámadás érte Ungvárt.
  • 2003 – Pokolgépes merényletben megölik a Dagesztáni Köztársaság külkapcsolatokért, valamint nemzetiségi és tájékoztatási ügyekért felelős miniszterét, Mohamed-Szaleh Guszajevet.

Ugyanakkor ezen a napon született Johann Georg Hamann német filozófus, író (1730), Carl Bosch Nobel-díjas német kémikus (1874), Charles Rolls angol autógyártó, a Rolls-Royce Motor Cars egyik alapítója (1877), Boross Péter politikus, 1993 és 1994 között Magyarország miniszterelnöke (1928), Gerhard Berger osztrák autóversenyző (1959), Mark Webber ausztrál autóversenyző, Formula–1-es pilóta (1976), Gundel Takács Gábor sportújságíró, televíziós műsorvezető (1964), Kucsera Gábor világbajnok kajakozó (1982) és Sebastian Kurz osztrák politikus, kancellár (1986) is.

 

Sőt, augusztus 27 már 1991 óta a Moldovai Köztársaság függetlenségének napja.

Válasszon mindenki kedvére való ünnepet, emléket a tűzijáték mellé!

Címlapképünk illusztráció, fotó: Pixabay

Csatlakozzon Eger legnagyobb online közösségéhez, legyen tagja tematikus Facebook-csoportjainknak is! Találkozzunk az Egri ügyek csoportban is, már csak egy kattintás!
Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló