Adót emelne az önkormányzat, de az egri óvodások részére már nem jut mikuláscsomagra
A választás másnapján sajtótájékoztatón ismertette magyarországi tapasztalatait az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (ODIHR) és az EBESZ Parlamenti Közgyűlése (EBESZ PA) közös megfigyelő missziója.
Kari Henriksen norvég parlamenti képviselő a Hvg.hu cikke szerint az esményen elmondta: bár a parlamenti választás rendben lezajlott, több esetben nem érvényesültek a nemzetközi standardok, nem voltak kiegyenlítettek az erőviszonyok, a szavazás titkossága is gyakran veszélybe került, különösen a túlzsúfolt szavazóhelyiségekben.
"A folyamatot aláásta a kormány és a kormánypártok üzenetei közötti jelentős átfedés, amely elmosta a határvonalat az állam és a párt között, továbbá a média elfogultsága és az átláthatatlan kampányfinanszírozás" – idézi a lap a Magyarországra küldött norvég parlamenti képviselő nyilatkozatát.
A megfigyelő misszió megállapította: az állami költségvetésből finanszírozott széles körű kormányzati reklámkampányok megerősítették a kormánypártok fő kampányüzeneteit, ezzel jogosulatlan előnyhöz juttatva őket. Úgy látták, elfogult és kiegyensúlyozatlan híradások terjedtek a magyar nyilvánosságban.
Ahhoz, hogy a szavazók megalapozott döntést hozhassanak, alapvető fontosságú, hogy a rivális felek egyenlő hozzáféréssel rendelkezzenek a médiához, és tájékoztató kampányokat folytassanak, ahelyett, hogy a megosztó üzenetek közvetítésére és személyes támadásokra összpontosítanának, amint az sajnos itt megfigyelhető volt
– mondta Henriksen.
Magyarországon most történt meg először, hogy az Európai Biztonsági és Együttműködési Értekezlet Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (OSCE/ODIHR) teljes körű megfigyelési missziót javasolt. Erre az uniós államok közül eddig egyedül Bulgáriában volt példa.
(Indexkép: MTI)