2024. április 26., Ervin

Mindenki ügye

#koronavírus #vakcina #védőoltás #kína #brüsszel #gulyás gergely #kormányinfo

Az EU-s beszerzések lassúságát vádolja a kormány a vakcinahiányért, pedig nem sok jobb megoldás volt

2021.01.14. 10:53

Brüsszelt hibáztatjuk, mert még nem gyártottak le az uniós tagállamoknak elegendő oltóanyagot.

Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint túl vagyunk a járvány második hullámának csúcsán, és visszaszorulóban van a koronavírus - hangzott el az év első kormányinfóján.

Azt tudjuk mondani, hogy Magyarország Európában a legjobban teljesítő országok között van, ami a munkahelyek védelmét illeti

- mondta Gulyás.

 

A miniszter szerint a járványügyi korlátozások enyhítésére akkor lesz lehetőség, ha a járványgörbe továbbra is alacsonyan lesz, azaz kevés lesz az új fertőzöttek száma, de a lazítás függ a lakosság átoltottságától is.

gulyás gergely mti

A vakcinaszerzésről elmondta, hogy az EU-s oltóanyagszállítás lassú, ha így megy tovább, akkor még a legveszélyeztetettebbek beoltása is 30 hétig tartana.

Jó esély van arra, hogy Kínából szerezzünk vakcinát, ezzel 20 millió embert beoltottak, tárgyalunk az oroszokkal is

- tette hozzá. Hangsúlyozta, hogy gyakorlatilag már megállapodtunk a kínai Sinopharm cég vakcinájáról.

 

Azonban több gond is van Gulyás Gergely állításaival. Egyrészt az Európai Unió tagállamai (így a magyar kormány is) éppen azért hatalmazták fel az Európai Bizottságot összesen mintegy 2,5 milliárd (!) adag vakcina megrendelésére a legnagyobb gyógyszergyártóktól (AstraZeneca (400 millió adag), Sanofi-GSK (300 millió adag), Johnson and Johnson (400 millió adag), BioNTech-Pfizer (600 millió adag), CureVac (405 millió adag), Moderna (160 millió adag), Novavax (100 millió adag), Valneva (30 millió adag)), hogy a tagállamoknak ne egyedileg kelljen alkudozniuk a gyógyszercégekkel. A gyártókapacitás ugyanis az egész világon korlátozott, nem lehet hónapok alatt legyártani a Föld teljes lakosságának elegendő mennyiségű vakcinát. Így a gyógyszercégek a nagy megrendelőket részesítik előnyben, akik nagy mennyiségekre adnak le egyszeri rendelést. Az EU közös vakcinavásárlása így azt is megakadályozza, hogy gazdagabb, nagyobb népességű EU-tagállamok felvásárolják a kisebbek elől az összes vakcinát. A közös beszerzés miatt így mindenképpen jár nekünk adott mennyiségű oltóanyag a közös rendelésből, azonban ennek gyártása még zajlik, emiatt nem érkezett meg még a teljes mennyiség Magyarországra.

Nagy-Britannia ugyan valóban azért juthatott hamarabb a Pfizer-BioNTech vakcinájához nagy tételben, mert nem vett részt a közös EU-s beszerzésben, csakhogy Nagy-Britanniában 66 millió ember él, azaz nagy tételben foglalták le az oltóanyagot, ráadásul a briteknek ott van még a brit székhelyű AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem közösen fejlesztett vakcinája is. Izrael viszont azért kapott extra mennyiséget, mert lényegében azt vállalták, hogy az ország lakosain tesztelik le tömegesen az amerikai-német vakcina hatékonyságát.

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló