2024. november 22., Cecília

Mindenki ügye

A parlament megszavazta az orvosok háromlépcsős béremelését

EÜ/MTI 2019.11.30. 00:00

Egyhangú döntés született.

 

Az orvosok jelentős mértékű, jövőre induló, többlépcsős béremeléséről döntött kedden az Országgyűlés.

 

A Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere által benyújtott, az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényt egyhangúlag, 165 igen szavazattal fogadta el a parlament.


A jogszabály egyik újdonsága, hogy létrehozza az egészségügyi szolgálati jogviszonyt; a jövőben állami vagy önkormányzati egészségügyi szolgáltatónál csak ilyen jogviszony keretében lehet egészségügyi tevékenységet végezni.

 

A gyakorlati időt figyelembe vevő, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) javaslatán alapuló béremelés 2021. január 1-jén kezdődik és 2023-ig tart, érinti az orvosokat, szakorvosokat, fogorvosokat, szakfogorvosokat, gyógyszerészeket, szakgyógyszerészeket, továbbá a kormányrendeletben meghatározott munkakörben foglalkoztatott, egyéb, nem egészségügyi végzettséggel egészségügyi szolgálati jogviszonyban foglalkoztatottakat. 

 

A törvény emellett büntethetővé tette a hálapénzt, és azt is kimondta, hogy csak "a kormány által kijelölt szerv előzetes engedélyével" létesíthetnek másik munkaviszont az orvosok. (Korábbi cikkünkben részletesebben írtunk a törvény újdonságairól.)

 

Kásler Miklós humánminiszter a törvényjavaslat vitáján (Fotó: Balogh Zoltán / MTI)

 

A törvény november 18-án lép hatályba, legtöbb rendelkezését január elsejétől kell alkalmazni, így az érintettek jogviszonya is ekkora alakul át egészségügyi szolgálati jogviszonnyá. Az engedélykötelessé váló tevékenységek további folytatása érdekében március 1-jéig kell kérvényt benyújtani.

 

Az egészségügyi szolgáltató vezetője dönthet arról, hogy az általa vezetett intézményben nem január elsején, hanem később kezdik el alkalmazni a törvényt, de április 1-jénél ez nem lehet későbbi időpont. Ebben az esetben az orvosok korábbi illetménye és az új illetménye közötti különbözetet a 2020. márciusi fizetéssel egyidejűleg, legkésőbb 2021. április 5-én kell kifizetni.

 

A Magyar Hang beszámolója szerint az ellenzék soraiból többen kritizálták, hogy a hétfőn megjelent törvényjavaslatról már kedden szavazni kellett, ahelyett, hogy érdemi időt kaptak volna az ezzel kapcsolatos észrevételek megfogalmazására. Azt szintén bírálták az ellenzéki politikusok, hogy a szakdolgozók, a háziorvosok vagy éppen a szociális dolgozók kimaradnak a bérrendezésből.

 

A napokban a szakmai szervezetek is jelezték, hogy az ápolóknak és nővéreknek az orvosokéhoz hasonló bérrendezést szeretnének. Mint a hang.hu írja, az Emberi Erőforrások Minisztériuma erre egyébként azzal reagált, hogy a kormány a szakdolgozók béremelésével kezdte az egészségügyi bérek rendezését. A 2018-ban indított béremelési programnak köszönhetően négy lépcsőben, összességében 72 százalékkal emelkedik 2022-ig az egészségügyi szakdolgozók fizetése.

 

Egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntethetik majd azt, aki hálapénzt ad

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló