2024. november 22., Cecília

Mindenki ügye

Egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntethetik majd azt, aki hálapénzt ad

MTI 2019.11.30. 00:00

Kijött a hétvégén beharangozott törvényjavaslat, amely jelentősen átalakítja az egészségügyi rendszert.

 

Megjelent hétfőn a parlament honlapján az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvénytervezet, ami az egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló személy jogállásának tartalmát határozza meg. A törvényjavaslat szerint három lépcsőben valósul meg az orvosok béremelése, először 2021-ben, majd 2022-ben és 2023-ban kaphatnak emelést az orvosok. A javaslat rendelkezik a hálapénz büntethetőségéről is.

 

Bevezetik az egészségügyi szolgálati jogviszony fogalmát

 

A javaslat rögzíti az egészségügyi szolgálati jogviszony fogalmát, személyi körét, etikai normáit, emellett tartalmazza a kereteket az orvosi béremeléshez, az illetményszámításhoz és minősítéshez, a javaslat továbbá rögzíti a jogviszonnyal járó szolgálati elismeréseket, a szabadságra, munkaidőre, az egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló személyek nyilvántartására vonatkozó szabályokat. A foglalkoztatást, a fizetést, a minősítést, az illetményen kívüli juttatásokat érintő részletszabályokat a törvény elfogadása után a kormány rendeletben fogja rögzíteni.

 

Az Orvosi Kamara elnöke a miniszterelnökkel találkozik (Fotó: MTI) 

 

A törvényjavaslat alapján az állami vagy önkormányzati fenntartású egészségügyi szolgáltatónál alapvetően csak egészségügyi szolgálati jogviszony keretében lehet egészségügyi tevékenységet végezni. A dokumentum szerint az egészségügyi szolgálati jogviszony egészségügyi szolgálati munkaszerződéssel jön létre. Egészségügyi szolgálati jogviszony olyan büntetlen előéletű és cselekvőképes személlyel létesíthető, aki megfelel a szerződés szerinti egészségügyi tevékenység végzésére jogszabályban előírt feltételeknek, és aki nem áll kamarai kizárás etikai vagy fegyelmi büntetés hatálya alatt. Emellett meghatározza az egészségügyi dolgozók egészségügyi tevékenységére vonatkozó összeférhetetlenségi szabályokat is.

 

Engedélyhez kötik a másodállást

 

Az összeférhetetlenség körében a törvényjavaslat rendelkezik arról is, hogy az egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló személy további munkavégzésre irányuló jogviszonyt, ideértve más keresőfoglalkoztatást, valamint díjazás ellenében folytatott tevékenységet is, kizárólag a kormány által kijelölt szerv előzetes engedélyével létesíthet.

 

A törvényjavaslat kimondja, hogy az egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló személy az őt foglalkoztató egészségügyi szolgáltató székhelyén vagy telephelyén nem végezhet olyan egészségügyi tevékenységet, amire az egészségügyi szolgálati jogviszonya nem terjed ki. Azaz – mint a portfolio.hu írja – az orvos nem használhatja majd az állami egészségügyi infrastruktúrát magáncélra. 

 

Fotó: Kovács Tamás / MTI

 

Büntetni fogják a beteget, ha hálapénzt fizet

 

A törvényjavaslat szerint büntethető lesz az, aki egészségügyi szolgáltatás nyújtásával összefüggésben egészségügyi dolgozónak, egészségügyben dolgozónak vagy ezekre tekintettel másnak az egészségügyről szóló törvényben meghatározottak szerint jogtalan előnyt ad vagy ígér, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

 

A Portfolio cikkében felhívja a figyelmet, hogy bár az egészségügyi dolgozó "semmilyen pénzbeli, gazdasági szolgáltatás keretében nyújtott vagy természetbeni ellenszolgáltatást vagy egyéb előnyt nem kérhet, illetve nem fogadhat el", egyszeri ajándékot lehet adni az orvosnak. A a jogszabály szerint "a szolgáltatás nyújtását követően egy alkalommal elfogadhat a beteg vagy rá tekintettel más általa ajándékként adott olyan tárgyat, amelynek értéke nem haladja meg a mindenkori minimálbér havi összegének 5%-át." A hálapénz büntethetőségére vonatkozó paragrafus 2021. január elsején lép életbe.

 

Három lépcsőben emelik az orvosbéreket 

 

2021. január 1-jétől az orvos, szakorvos, fogorvos, szakfogorvos, gyógyszerész, szakgyógyszerész, továbbá a kormány rendeletében meghatározott munkakörben foglalkoztatott, egyéb, nem egészségügyi egyetemi végzettséggel, valamint nem egészségügyi egyetemi végzettséggel és egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképesítéssel rendelkező egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló személy illetmény,- illetve bértáblája szerint

 

– egy kezdő orvos (0-2 év gyakorlati idő) alapbére 481 486 forint

– 3-5 év gyakorlati idő után a havi bruttó bér 613 134 ezer forint

– 21-25 év munkaviszony után 1 millió 158 ezer 975 forint

– 41 év munkaviszony után 1 millió 666 ezer 040 forint lesz.

 

2022. január 1-től

– 0-2 év gyakorlati idővel 619 053 forint

– 3-5 éves munkaviszonynál 788 315 forintra

– 21-15 év munkaviszonnyal 1 millió 490 ezer 087 forintra

–  41 év után 2 millió 142 ezer 051 forintra emelkedik a havi bruttó alapbér.

 

2023. január 1-től

– 0-2 év gyakorlati idővel 687 837 forint

– 3-5 év munkaviszonynál 875 906 forint

– 21-25 év munkaviszonnyal 1 655 653 forint

– 41 év munkaviszonnyal 2 380 057 forint havi bruttó bér illeti meg az orvosokat.

 

Íme a részletek: így emelkedik majd az orvosok bére

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló