Megérkezett az idei első hó
A koronavírus-járvány legsúlyosabb időszakaiban világszerte mindennapossá vált a maszkviselés. Akadtak időszakok, amikor opcionális viselet volt, de számos országban, így Magyarországon is hónapokra kötelezővé tették – kezdi elemzését a Napi.
A lap megemlíti, hogy a járvány indulása után globálisan, majd a vírus tavaly márciusi magyarországi megjelenése után a magyar piacon is hiánycikké váltak a különböző maszkok. Az óriási, hirtelen jött kereslet miatt az árak is elszabadultak. A múlt év tavaszán a speciális, a koronavírus ellen is védelmet nyújtó FFP2-es és FFP3-as maszkok és légzőkészülékek pillanatok alatt elfogytak a munkavédelmi boltokból, amelyeknél a pandémia előtt ezek az állandó kínálat részét képezték.
A pandémia előtt 100 forint alatt vagy annál alig drágábban kapható egyszer használható maszkok ára anno a sokszorosára emelkedett.
Mint arra emlékszünk, közben sokan ráálltak a maszkgyártásra és a dizájnos textilmaszkok előállítására, de alapvetően a járvány berobbanásakor a szerencsétől is függött, hogy kinek mennyiért sikerül maszkot vennie. Akadtak egyébként cégek, önkormányzatok, amelyek maszkadományokkal próbáltak javítani a helyzeten.
A Pulzus Kutató felmérése szerint a magyarok többsége a járvány magyarországi megjelenése óta összesen kevesebb mint ötezer forintot költött maszkokra. Ez még akkor is alacsony összeg, ha a legegyszerűbb maszkok pandémia előtti 100 forint körüli árával számolva ez fejenként havonta alig több mint 3 maszk megvásárlását jelenti.
A másik oldalról nézve viszont ezzel is jó nagy piac alakult ki idehaza. Azt feltételezve, hogy minden 15 évnél idősebb magyar állampolgár mondjuk átlagban 3-5 ezer forintért vásárolt maszkot, a járvány ideje alatt a teljes maszkpiacon legkevesebb 25-42 milliárd forintos forgalmat generáltak a vásárlók.
A felmérés szerint egyébként a diplomások költötték a legtöbbet a maszkokra, 18 százalékuk 10-20 ezer forintot, de 12 százalékuk pedig több mint 20 ezret fordított erre.