Skip to main content
2025. március 28., Péntek, Gedeon, Johanna névnap

2019. nov. 30. Szombat, 01:00 | EÜ | Mindenki ügye

A kormánypárti szavazók harmada is időkorlátot tett volna a felhatalmazási törvénybe

A fideszesek egy részének és bizonytalanok többségének sem tetszik, hogy korlátlan időtartamra kapott rendkívüli jogköröket a kormány.

Március végén az Országgyűlés kormánypárti többséggel megszavazta a koronavírus-járvány elleni védekezésről szóló – felhatalmazási törvényként elhíresült – törvényt, amely korlátlan időre rendkívüli jogköröket biztosít a kabinetnek.


A felhatalmazási törvényt bírálta az ellenzék, emellett kritizálták az Európai Unióból és Amerikából is, és a Fidesz pártcsaládjában, az Európai Néppártban sem tetszett mindnekinek.

A Publicus Intézet most a Népszava megbízásából felmérést készített, hogy megnézze, a magyar választók körében milyen a rendkívüli jogrend elfogadásának megítélése. A megkérdezettek majdnem kétharmada szerint igaza volt a parlamanti ellenzéknek – a Demokratikus Koalíciónak, a Jobbiknak, az LMP-nek, az MSZP-nek és a Párbeszédnek – amikor úgy döntöttek, nem támogatják a javaslatot.

Fotó: Kovács Tamás / MTI

Nem meglepő persze, hogy ezeknek pártoknak a szavazói szinte száz százalékban elutasítják a "korlátlan idejű teljhatalmat", az viszont igen, hogy a bizonytalanok 62 százaléka sem kér a rendeleti kormányzást lehetővé tevő jogszabályból. Ráadásul a Fidesz-szavazók 36 százalékának sem tetszik, hogy a törvényt időkorlát nélkül fogadták el.

A kormánypárt szavazótáborában még magasabb – majdnem 40 százalék – az aránya azoknak, akik szerint az lett volna a helyénvaló, ha a kormány enged az időkorlátra vonatkozó ellenzéki kérésnek, és az velük együtt szavazza meg a rendkívüli felhatalmazást. Ezt a DK, az MSZP és a Momentum szavazóinak száz százaléka gondolja így, a Jobbik híveinek esetében 80 százalék az arány, míg a bizonytalanok körében 61 százalék.

Nincs nagyobb troll Orbánnál: a magyar kormány is elítélte a saját felhatalmazási törvényét