Megérkezett az idei első hó
Több jelzést is kapott az utóbbi hetekben az Egri Ügyek egyes Heves megyei falvakból, ahol értesítők bedobása után jelentek meg a házaknál, magukat kéményseprőként bemutató vállalkozók, azt állítva, hogy a kötelező kéményellenőrzést jöttek elvégezni. Az elmondások szerint igencsak rámenősen viselkedő kéményseprők szinte hivatalos hatósági személyekként viselkedtek, akiktől muszáj megrendelni, ott helyben vagy adott időpontra visszatérve a kéményseprési szolgáltatást. A beszámolók alapján ezek a vállalkozók olyan házakat kerestek fel, ahová egyéni vállalkozók vagy más vállalkozások vannak bejelentve.
Mivel 2016 óta a lakossági kéményseprés nem kötelező, csak választható lehetőség, ráadásul csak egy állami szerv, a Belügyminisztérium alá tartozó Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság jogosult elvégezni azt, sok megyei lakosban felmerült a kérdés: mit akarhatnak ezek a kéményseprők és milyen kötelezettségre hivatkoznak?
A jelenség miatt kérdésekkel fordultunk a Heves Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatósághoz, ahol megtudtuk: az Egri Ügyekhez érkezett egyik lakossági jelzésben feltűnt, konkrét kéményseprő-vállalkozás teljesen legálisan végzi a tevékenységét, nincs miért aggódnunk. Ám a szolgáltatók rámenős fellépése egyáltalán nem indokolt.
"Heves megyében a lakosság kéményseprőipari szolgáltatója a katasztrófavédelem. Azaz a katasztrófavédelem kéményseprői ellenőrzik ingyenesen az összes társasházi égéstermék-elvezetőt évente vagy kétévente, és azokat a családi házakat, ahová gazdálkodó szervezetet nem jegyeztek be. A családi házban élő lakosok körében a közszolgáltatás elvégeztetése önkéntes, csak akkor keresi fel az ingatlant a katasztrófavédelem kéményseprője, ha a tulajdonos igényli az ellenőrzést.
Ugyanezt a feladatot a gazdálkodó szervezetek részére az adott megyében nyilvántartásba vett kéményseprőipari egyéni vállalkozók vagy szolgáltató cégek teljesítik írásbeli megrendelés alapján, költségtérítés ellenében. Kéményseprőipari tevékenységet kizárólag az a szolgáltató végezhet, melyet a székhelye szerint illetékes katasztrófavédelmi igazgatóság, mint tűzvédelmi hatóság nyilvántartásba vett. Az országos lista ezen a linken található: https://www.
Az állami szerv arra is magyarázatot adott, mitől olyan "furcsa" az érintett válllakozók viselkedése, fellépése. "A szolgáltatói paletta rendkívül változatos, így a lakossági közszolgáltató mellett több kéményseprő cég is dolgozik egy-egy településen. Heves megyében a katasztrófavédelem megyei ellátási csoportja (BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Gazdasági Ellátó Központ, Kéményseprőipari Tevékenységet Ellátó Igazgatóhelyettesi Szervezet Heves Megyei Ellátási Csoport - 3300 Eger Klapka György út 11.) mellett 12 kéményseprőipari cég működik a gazdálkodó szervezetek szolgálatában. A gazdálkodó szervezetek képviselői szabadon választhatnak a kéményseprőipari szolgáltatók közül, de fűtési módtól függően évente vagy kétévente kötelesek elvégeztetni az ingatlan égéstermék-elvezetőnek ellenőriztetését, és ezt írásban kell megrendelniük. A szolgáltatók sajnos gyakran megpróbálnak elébe menni a feladatnak, de a cégvezetők semmiféle szolgáltatást nem kötelesek helyben megvásárolni. Tájékozódásként ajánljuk a következő weboldalt: https://kemenysepres.
Vagyis ne feledjük: ha lakóhelyünkre vállalkozás van bejelentve, egyáltalán nem vagyunk kötelesek elfogadni egy adott kéményseprő-vállalkozó helyszínen tett ajánlatát. Akkor sem, ha magukat kötelezően választandó szolgáltatóként ajánlják fel. Érdemes tehát tájékozódnunk, hogy milyen más lehetőségeink vannak az adott településen, tehát például olcsóbban is találhatunk-e magunknak vállalkozót.
Fotók: MTI