Megérkezett az idei első hó
Vasárnap délután eltűnt egy barlangi búvár a Jósvafő határában nyíló Kossuth-barlangban, ahol feltáró merülést végzett, ám azt követően nem tért vissza a kezdőpontjához, társai pedig az ismert járatokban nem találták meg – közölte a Magyar Barlangi Mentőszolgálat hétfőn a Facebook-oldalán.
Az eltűnt búvár keresése jelenleg is tart. A mentésben a poszt közzététele idején 50 fő vett részt, köztük számos magasan képzett, barlangi körülmények között végrehajtott merülésben tapasztalt mentőbúvár és segítő, de már ekkor jelezték, hogy hamarosan további mentőerők érkezhetnek a helyszínre. A mentőbúvárok és a barlangi mentők további kutatómerülésekre készülnek.
2022 április 3-án, vasárnap délután eltűnt egy barlangi búvár a Jósvafő határában nyíló Kossuth-barlangban. A feltáró...
Közzétette: Magyar Barlangi Mentőszolgálat – 2022. április 4., hétfő
A mentést nehezíti, hogy a barlangnak ez a része nagyon szűk, és jelenleg a járatokat kitöltő vízben a felkeveredett agyag miatt gyakorlatilag nincs látótávolság. A hétfő hajnalban véget ért, másfél órás merülés résztvevői a barlang jelenleg ismert végpontja környékén, 40 méter mélyen azt tapasztalták, hogy a járat korábbi átjárhatósága megszűnt, a járatban a rossz látási viszonyok közötti tájékozódást segítő vezetőkötél teljesen beágyazódott az agyagba – írják.
A Nagy-Tohonya-forrás mögött húzódó Kosssuth-barlangot az ötvenes években tárták fel. Végpontját sokáig a Reménytelen-szifon jelentette, ám e járatot több évtizednyi kutatómunka után 2009-ben átúszták az Amphora Búvár Klub kutatói. Az áttörés után képződményekben gazdag légteres termek és további víz alatti járatok növelték a barlang ismert hosszát, ami ma meghaladja az 1500 métert, míg vertikális kiterjedése a 60 métert.
A jósvafői Kosssuth-barlang Magyarország egyik fokozottan védett barlangja, amely az Aggteleki-karszt és a Szlovák-karszt többi barlangjával együtt a világörökség része.