2024. november 22., Cecília

Környék ügye

#parádfürdő #kastély #licit #épület

Közel másfél évtizede üresen áll, de most eldőlhet a parádfürdői kastély sorsa

Kovács Dávid 2022.03.07. 10:28

Volt már szálloda, gyermeküdülő és idősek otthona, most pedig egy elárverezéssel még akár új funkciót is kaphat az Ybl Miklós tervei alapján átépített, jelenleg állami tulajdonban lévő Károlyi-kastély és környezete. A kikiáltási ár: 176,5 millió forint.

 

Árverésen értékesítené a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) az állami tulajdonú parádfürdői Károlyi-kastélyt és a mellette lévő, közel két és félhektáros zöldterületet, írta január második felében az Építészfórum.

 

Noha az MNV korábban már többször meghirdette a kastélyt és a mellette lévő területet, ezidáig nem kelt el – abban az időszakban sem, amelyikről az Építészfórum cikke szólt (január 31-től február 2-ig). A Sokszínű vidék azonban észrevette, hogy március 7. és 16. között, azaz hétfőtől jövő szerdáig, újra lehet rájuk licitálni az MNV Elektronikus Aukciós Rendszerében.

fortepan_11315
A parádfürdői Károlyi-kastély 1934-ben (Fotó: Fortepan / Gyöngyi)

"Az ingatlanok Parád nagyközség Parádfürdő elnevezésű részén, annak főútja mellett helyezkedik el, a település központjától mintegy 2,8 km-re, annak keleti szélén. Az ingatlanok közvetlen környezetében szintén a Kossuth Lajos úton található a híres parádfürdői gyógyfürdő a Parádfürdői Állami Kórház és Gyógyfürdő, illetve az ingatlanokkal szemben, az út túloldalán található Parádfürdő legnevesebb, legexkluzívabb szállodája az Erzsébet Park Hotel" – olvasható az E-árverés oldalon elérhető hirdetményben.

 

Az oldalt böngészve kiderül, hogy pontosan két egymás mellett elhelyezkedő ingatlanról van szó: egy 2,4 hektáros, beépítetlen (és nem is beépíthető) zöldterületről, illetve egy szomszédos, közel nyolcezer négyzetméteres területről, amelyen a néhai Károlyi-kastély épülete és annak melléképülete áll. Ezek évek óta, jelenleg is használaton kívül állnak. Az árverési hirdetményben kiemelik, hogy a terület, ahol a kastély áll, a szabályozási terv szerint műemléki jelentőségű. A kikiáltási ár 176 millió 530 ezer forint.

 

A kastélyt gróf Károlyi György építtette 1870 körül, később többször átépítették, bővítették. Az 1920-as évektől a második világháborúig szállodaként működött, utána, 1949-től 1988-ig, gyermeküdülőként, a rendszerváltás után, 1996-tól 2008-ig pedig idősek otthonaként funkcionált.

Alapjait Grassalkovich  Antal vetette meg, a kastély korábbi helyén egy urasági nyári lak épült 1770 körül, és 1798-ban házi kápolna is helyet kapott. Átépítésére a kiegyezés után került sor, az építtető gróf Károlyi György Ybl Miklóst, a neves fővárosi építészt bízta meg a munkálatokkal. 1872-re épült meg a klasszicista stílusú vadászlak, melyet később alakítottak át kastéllyá. Az északi kétemeletes szárny romantikus stílusban épült, de ezt már Károlyi Gyula építtette 1889-ben. A kastélybővítés során 44 szobássá vált, és vezetékes vízhálózattal látták el. Itt töltötték mézesheteiket Károlyi Mihály és felesége Andrássy Katinka

 – olvashatjuk az épület történetéről a Parádi turizmus nevű oldalon.

 

A parádfürdői kastély 2008 óta azonban funkciótlanul és üresen áll, állaga pedig folyamatosan romlik. A falak nedvesednek, a vakolat mállik, helyenként penészesedik. A faszerkezetek korhadnak, a nyílászárók sok helyen hiányoznak vagy károsodtak, a vasszerkezetek is rozsdásak.

 

Az Építészfórum cikke emlékeztet: a parádfürdői Károlyi-kastélyt néhány évvel ezelőtt is megpróbálták értékesíteni, szintén liciten, bár akkor csomagban, a siófoki Erzsébet szállodával (korábban Hotel Aranyparttal) együtt. Egy új tulajdonossal akár az épület sorsa is jobbra fordulhatna.

 

(Indexkép: Fortepan / Gyöngyi)

Csatlakozzon Eger legnagyobb online közösségéhez, legyen tagja tematikus Facebook-csoportjainknak is! Találkozzunk az Eger és környéke fotókon csoportban is, már csak egy kattintás!
Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló