Adót emelne az önkormányzat, de az egri óvodások részére már nem jut mikuláscsomagra
Árverésen értékesítené a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) az állami tulajdonú parádfürdői Károlyi-kastélyt és a mellette lévő, közel két és félhektáros zöldterületet, írta január második felében az Építészfórum.
Noha az MNV korábban már többször meghirdette a kastélyt és a mellette lévő területet, ezidáig nem kelt el – abban az időszakban sem, amelyikről az Építészfórum cikke szólt (január 31-től február 2-ig). A Sokszínű vidék azonban észrevette, hogy március 7. és 16. között, azaz hétfőtől jövő szerdáig, újra lehet rájuk licitálni az MNV Elektronikus Aukciós Rendszerében.
"Az ingatlanok Parád nagyközség Parádfürdő elnevezésű részén, annak főútja mellett helyezkedik el, a település központjától mintegy 2,8 km-re, annak keleti szélén. Az ingatlanok közvetlen környezetében szintén a Kossuth Lajos úton található a híres parádfürdői gyógyfürdő a Parádfürdői Állami Kórház és Gyógyfürdő, illetve az ingatlanokkal szemben, az út túloldalán található Parádfürdő legnevesebb, legexkluzívabb szállodája az Erzsébet Park Hotel" – olvasható az E-árverés oldalon elérhető hirdetményben.
Az oldalt böngészve kiderül, hogy pontosan két egymás mellett elhelyezkedő ingatlanról van szó: egy 2,4 hektáros, beépítetlen (és nem is beépíthető) zöldterületről, illetve egy szomszédos, közel nyolcezer négyzetméteres területről, amelyen a néhai Károlyi-kastély épülete és annak melléképülete áll. Ezek évek óta, jelenleg is használaton kívül állnak. Az árverési hirdetményben kiemelik, hogy a terület, ahol a kastély áll, a szabályozási terv szerint műemléki jelentőségű. A kikiáltási ár 176 millió 530 ezer forint.
A kastélyt gróf Károlyi György építtette 1870 körül, később többször átépítették, bővítették. Az 1920-as évektől a második világháborúig szállodaként működött, utána, 1949-től 1988-ig, gyermeküdülőként, a rendszerváltás után, 1996-tól 2008-ig pedig idősek otthonaként funkcionált.
Alapjait Grassalkovich Antal vetette meg, a kastély korábbi helyén egy urasági nyári lak épült 1770 körül, és 1798-ban házi kápolna is helyet kapott. Átépítésére a kiegyezés után került sor, az építtető gróf Károlyi György Ybl Miklóst, a neves fővárosi építészt bízta meg a munkálatokkal. 1872-re épült meg a klasszicista stílusú vadászlak, melyet később alakítottak át kastéllyá. Az északi kétemeletes szárny romantikus stílusban épült, de ezt már Károlyi Gyula építtette 1889-ben. A kastélybővítés során 44 szobássá vált, és vezetékes vízhálózattal látták el. Itt töltötték mézesheteiket Károlyi Mihály és felesége Andrássy Katinka
– olvashatjuk az épület történetéről a Parádi turizmus nevű oldalon.
A parádfürdői kastély 2008 óta azonban funkciótlanul és üresen áll, állaga pedig folyamatosan romlik. A falak nedvesednek, a vakolat mállik, helyenként penészesedik. A faszerkezetek korhadnak, a nyílászárók sok helyen hiányoznak vagy károsodtak, a vasszerkezetek is rozsdásak.
Az Építészfórum cikke emlékeztet: a parádfürdői Károlyi-kastélyt néhány évvel ezelőtt is megpróbálták értékesíteni, szintén liciten, bár akkor csomagban, a siófoki Erzsébet szállodával (korábban Hotel Aranyparttal) együtt. Egy új tulajdonossal akár az épület sorsa is jobbra fordulhatna.
(Indexkép: Fortepan / Gyöngyi)