Lezártak egy egri útszakaszt, nagy a zavar a környéken
Csütörtökön ült össze a Honvédelmi és Rendészeti bizottság a Pegasus-ügy kapcsán, ami után Kósa Lajos, a bizottság fideszes elnöke ugyanakkor újságírói kérdésre válaszolva megerősítette, hogy a Belügyminisztérium szerezte be a szoftvert, de – mint mondta – ő nem lát ebben kivetnivalót.
A Direkt36 a nyáron robbantotta ki a Pegasus-botrányt, tényfeltáró anyaguk szerint a programot nemcsak eredeti céljára – terroristák és a szervezett bűnözés tagjai – megfigyelésére használhatták a magyar állami szervek, hanem ellenzékiek, újságírók, ügyvédek és üzletemberek lehallgatására is.
Kósa beismerése után a 24.hu fordult a Pegasus gyártójához, az izraeli NSO Grouphoz. Arr a voltak kíváncsiak, hogy mit szólnak a magyarországi fejleményekhez, lesz-e bármilyen következménye annak, hogy a magyar kormány civilek megfigyelésére is használta a szoftvert.
Rövid válaszukban azt írták,
Bár a szerződésben foglaltak és biztonsági előírások értelmében az egyes felhasználókra nem tehetünk utalást, arról biztosíthatjuk, hogy az NSO nem tolerál semmilyen visszaélést a termékeivel. Amennyiben egy ilyen kiderül, a vállalatnak megvannak a megfelelő szankciós eszközei, beleértve a szerződés felbontását.
Az NSO-nak közel 60 partnere van a világ 40 országból, ezek hírszerzéssel, illetve bűnmegelőzéssel foglalkozó állami szervek- teszi hozzá a 24.hu. A Washington Post korábban írt korábban arról, hogy az izraeli cég az együttműködést korábban Szaúd-Arábia, Dubai, az Egyesült Arab Emírségek és Mexikó esetében szüntethette meg.