Megérkezett az idei első hó
Ungár Péter a sanghaji Fudan egyetem magyarországi kampuszáról kérdezte a kormányt az Országgyűlés hétfői plenáris ülésén.
Ahogyan portálunk is beszámolt, a magyar kormány a magyar adófizetők pénzéből, kínai beruházókkal, vagyis teljesen kínai projektként építtetné fel a kampuszt, mintegy 540 milliárd forintból.
Ungár Péter felszólalásában felhívta a figyelmet, hogy "bár jónak is tűnhet a magyar tudománypolitika szempontjából" a Fudan egyetem magyarországi terjeszkedése, ugyanakkor hozzátette, az 540 milliárd forintos hitel azt is jelenti, hogy többet fognak erre költeni, mint a 2019-es magyar felsőoktatási büdzsére összesen".
Hogy ez ne legyen elég, az is kiderült, hogy a Ferencvárosba tervezett diákváros helyett épül meg, tehát ahelyett, hogy
a magyar közpénzt, magyar diákokra és magyar kollégiumokra költenék, a magyar közpénzt a Kínai Kommunista Párt egyetemére fogják költeni.
A Vas megyei LMP politikusa szerint ráadásul "egy külföldről finanszírozott és szervezett diplomataképzés jelentősen sérti a nemzeti szuverenitást".
Hozzátette: ezen az egyetemen több embert fognak képezni nemzetközi kapcsolatok néven, mint az összes többi magyarországi egyetemen összesen. Ezzel kapcsolatban feltette a kérdést:
Az itt végző diákok részt fognak-e venni a magyar diplomáciai kar munkájában? Részt fognak, vagy részt tudnak-e venni az európai uniós és a NATO diplomáciai intézmények munkájában?
Ungár szerint a kérdés azért lényeges, mert "2019-ben az egyetem chartájából kivette a Kínai Kommunista Párt a gondolat- és tudományszabadságot, cserébe viszont bekerült, hogy a marxizmus-leninizmus tanainak meg kell felelni, illetve az, hogy a Kínai Kommunista Párt érdekeit követni kell".
Feltette a kérdést: Valóban Magyarország érdekét szolgálja-e egy ilyen egyetem működése? Felkészült-e az elhárítás arra a plusz teherre, hogy az ide érdekő kínai tanárokat, kínai diákokat és a velük érkező kínai titkosszolgálati szereplőket elhárítsa, feltérképezze, van-e egyáltalán megfelelő számú ember az elhárításban, aki beszél kínaiul - sorolta Ungár, aki azt is megkérdezte, hogy tudja-e garantálni a magyar kormány, hogy az egyetemen elhangozhat-e az, hogy Tienanmen tér, vagy hogy a kommunista terrornak hány áldozata van.
Értékelése szerint még a Fideszhez képest "rettentően magas szintje" a kettős mércének az, hogy a magyar kormány szerint nem sérti a szuverenitást az, hogy a Kínai Kommunista Párt által felügyelt egyetem a kommunista párt által felügyelt módon fog diplomataképzést fog folytatni hazánkban.
Ha Medgyessy Péter csinálta volna ezt, Szijjártó Péter már rövidnadrágban tartana sajtótájékoztatót egy folyóban
A kormány nevében Schanda Tamás államtitkár válaszolt, aki a kötelező "baloldal bevezette a tandíjat és eladósította a felsőoktatást" panelek hosszas elismétlése után "jó dolognak" nevezte, hogy az ország felsőoktatásában verseny van, hogy "megjelennek olyan intézmények, amelyek kiemelkedő eredményeket érnek el".
Hozzátette: A Fudan egy olyan egyetem, amire
büszkék lehetünk, hogy Kínán kívül először nálunk hoznak létre kampuszt.
Schanda szerint nemcsak érdekünk, hanem jól is járunk az egyetemmel.
Frissítés: Karácsony Gergely főpolgármester az RTL Híradójának azt nyilatkozta, hogy kész lemondani a 2023-as atlétikai világbajnokság megrendezésétó, ha nem épül meg a Ferencvárosba tervezett Diákváros. Mint mondta, erről elég egy levelet küldenie a Nemzetközi Atlétikai Szövetségnek, de ezt szeretné elkerülni.
Via ugytudjuk.hu
(Ungár Péter az Egri Ügyek kiadójának résztulajdonosa)