2024. november 23., Kelemen Klementína

Környék ügye

#mátra #farkas #szarvas #mátranovák #állatvilág #mátracserpuszta #vadász

A Nimród vadászújság szerint farkasok végezhettek egy sebesült gímbikával a Mátrában

Kovács Dávid 2022.02.16. 10:55

Az állatot korábban el kellett altatni, mert lakott területre tévedt, ahol egy hinta kötelébe akadt.

Gímbika esett a farkasok áldozatául a Mátranovákhoz tartozó Mátracserpuszta közelében hétfő hajnalban, értesült a helyi vadásztársaság egyik névtelenséget kérő tagjától a Nimród vadászújság.

 

A vadászlap információi szerint a gímbika már korábban is menekülni kényszerülhetett, tizenegy nappal korábban ugyanis bement egy mátranováki családi ház udvarára, ahol beleakadt egy hinta köteleibe. Hogy megmentsék, a vadat elaltatták, a kötelet levágták róla, majd szabadon engedték.

 

Ugyanez a gímbika hétfőn már sérülten menekült be egy mátracserpusztai ház udvarára, a tulajdonos ekkor hívta a helyi vadásztársaság tagjait. Kiérkezésük után már csak a vérnyomokat találták a helyszínen, ezeket követve sikerült utolérni a sérült állatot, amelyet élve kezdtek el felfalni a farkasok. A vadászok kiérkezése után a szerencsétlenül járt állat megkapta a kegyelemlövést – írják.

 

A vadászlap szerint a Mátra és a Medves-vidék területein az elmúlt időszakban megszaporodtak a farkastámadások. Tavaly nyáron a Népszava arról cikkezett, hogy egy mátranováki gazda 22 bárányát pusztíthatták el a ragadozók, de további tíz példány is megsérült, ami óriási érvágás az állatokból élő férfinak és családjának.

 

Ahogy korábban az Egri Ügyek is írta, a szakértők szerint a Bükk, a Mátra és a Tarna-vidék is egy-egy farkascsalád territóriuma lehet. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának teljes működési területén összesen négy vagy öt falka élhet. Egy nappal korábban az Rtl.hu információi nyomán arról cikkeztünk, hogy a Bükkben fegyverrel és méreggel is pusztíthatják a farkasokat, védett példányok kilövése miatt nyomoz a Nemzeti Nyomozó Iroda.

 

Bakó Botond, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság gerinces-zoológiai szakreferense nemrég úgy nyilatkozott: a nagyragadozók megjelenése kimondottan hasznos, hiszen nemcsak a biodiverzitást növeli, hanem egyúttal jótékony hatást gyakorol az erdei életközösségekre, így a növényzet megújulására és a zsákmányállatok génállományára. "Nincs, aki a farkasoknál jobban lenne képes kiszúrni, pontosabban kiszagolni egy-egy szarvas- vagy őzcsapat beteg tagjait" – magyarázta.

 

A Nimród több fényképet is közölt a Mátrában szétmarcangolt gímbikáról, ezeket azonban a felkavaró fényképekre érzékenyebb olvasóinkra való tekintettel ezúttal nem ágyazzuk be a cikkünkbe – a többiek elérik a Nimród hivatalos Facebook-oldalán.

 

FRISSÍTÉS (02.17.): A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság később hosszú és részletes írásban reagált a hírre, amelyben amellett érvelnek, hogy ezen a ponton még korai farkastámadásnak nevezni az esetet, a Nimród által terjesztett információk elhamarkodottak. Szerintük nagyobb esélye van annak, hogy kutya vagy kutyák végeztek az állattal. Mindenesetre a tetemből gyűjtött genetikai minták elemzése már megkezdődött, amint megkapják a részletes eredményeket, tájékoztatni fogják a lakosságot. A BNPI állásfoglalása miatt a jelenlegi cikkünk címe és leadje megváltozott, a témában írt újabb cikkünket itt lehet elolvasni.

Csatlakozzon Eger legnagyobb online közösségéhez, legyen tagja tematikus Facebook-csoportjainknak is! Találkozzunk az Egri ügyek csoportban is, már csak egy kattintás!
Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló