Megérkezett az idei első hó
Az Egererdő Zrt. a megnövekedett tűzifaigények kapcsán közleményt adott ki, amelyben azt írták, fokozott figyelmet fordítanak ezek kielégítse. Egyúttal azt kérték mindenkitől, hogy még várjanak a rendelések leadásával.
A faanyagtermelés nem folyamatos egész évben, hanem ciklikus tevékenység, amit természetvédelmi, fenntarthatósági és szakmai okok is befolyásolnak. A tűzifának alkalmas faanyag kitermelése jellemzően vegetációs időszakon kívül, nyár végétől, tavasz elejéig tart. Emiatt kérjük a Vásárlókat, hogy a megrendeléseket lehetőleg az őszi kitermelési munkák megkezdése után (szeptembertől kezdődően) juttassák el erdészeteinkhez, így a faanyag termelődésével párhuzamosan jobban összehangolható a felmerült igények kiszolgálása."
– írták.
Továbbá arra kérték a lakosságot, hogy lehetőség szerint a hozzájuk legközelebbi egységüket keressék, hogy a szállítási költségek minél alacsonyabbak legyenek. (Az erdészeteik elérhetősége ezen a linken érhető el.)
Növekvő árak, készlethiányok
Mint azt a HVG írja, az új rezsiszabály – elsősorban annak a földgáz árát jelentősen megnövelő része – jócskán megdobta a kályhák, kandallók és fatüzelésű tűzhelyek keresettségét. Az ezek táplálásához szükséges tűzifa vásárlásánál ugyanakkor több gonddal is szembesülnek az érintettek. A fa ára általában követi a gázét (egy kicsivel van csak alatta), és most amiatt is emelkedik, hogy megugrott iránta a kereslet. Az árak között eladónként nagy lehet a szórás, ráadásul többen jeleznek készlethiányt a honlapjukon (vagyis a közölt áron sem biztos, hogy hozzáférhető a tűzifa).
Portálunk is beszámolt arról, hogy a tűzifa biztosítása érdekében a napokban a kormány hozott egy rendeletet, amelyben a fakitermelésre vonatkozó korlátozásokat töröltek el. Így például ha egy védett területen termelnek le egy idegenhonos fajokból álló erdőt, például akácot, akkor a helyére nem kell őshonos fajokat telepíteni, sőt egyáltalán semmit sem kell telepíteni, ha az erdő sarjakból képes megújulni, illetve a természetvédelmi területen könnyebb lehet tarvágást végezni, és ez nagyobb területre is kiterjedhet (a rendeletről bővebben ebben a cikkünkben írtunk).
Nagy István agrárminiszter a tűzifarendelet megjelenése után kiadott közleményében azt írta, hogy "a fa kitermelése továbbra sem jár erdőirtással, nem csökkenti az erdőterületet, és nem rontja az erdők természeti állapotát sem", a természetvédők azonban aggályosnak tartják a szabályok könnyítését. A Természetvédelmi Világalap magyar szervezete szerint például a lazítások "olyan mértékűek, amire a huszadik században is csak rendkívüli – a jelenleginél sokkal kritikusabb – időszakokban került sor, és aminek következményeit a hazai erdők a mai napig nem heverték ki teljesen" Az LMP időközben petíciót indított a rendelet visszavonásáért, emellett a zöld párt azt is bejelentette, hogy Alkotmánybírósághoz fordulnak az ügyben.
A HVG cikke azt is megjegyzi, hogy az idén kivágott faanyag nem tud kellően kiszáradni, a megfelelő fűtőérték eléréséhez másfél-két évnyi szárításra van szükség. A lapnak egy favágó cég munkatársa nyilatkozott, aki elmondta: az idén kivágott növények kétszer olyan gyorsan fognak elégni a nagy nedvességtartalom miatt. Ez pedig egy további problémát jelent azoknak, akik most szereztek be valamilyen fatüzelésű eszközt az eddig használt gázfűtés kiváltására.