Megérkezett az idei első hó
A különleges jogrend bevezetése kapcsán hétfőn az egri Fidesz a Polgárok Házában sajtótájékoztatót tartott, amelyen Oroján Sándor frakcióvezető és Bódi Zsolt képviselő több követelést is megfogalmazott Mirkóczki Ádám egri polgármester felé. Bódi Zsolt a tájékoztató elején emlékeztetett, a parlament kedden 90 napra meghosszabbíthatja a kormány által elrendelt veszélyhelyzetet, amelynek révén minden polgármester gyors és hatékony intézkedéseket tud hozni. Különleges jogrend idején ugyanis a polgármester a közgyűlés beleegyezése nélkül tud döntéseket hozni.
Oroján elmondta, formálisan, jogilag nem lehet közgyűlést tartani veszélyhelyzetben, amit a katasztrófavédelmi törvény ír elő. Azonban a politikus szerint ilyen időszakban is van lehetőség a képviselőkkel való konzultálásra, közös álláspontok kialakítására a polgármesteri döntésekkel kapcsolatban.
– Nem szabad hatalomtechnikai játszmákra kihasználni ezt a helyzetet, a polgármesterek nem élhetnek vissza jogköreikkel. Elfogadjuk, hogy bizonyos döntéseket muszáj meghoznia a polgármestereknek, de ezeket legalább online formában meg kell beszélnie a képviselőkkel. A felhatalmazás nem arra való, hogy a polgármester olyan döntést hozzon, amit amúgy nem tudna áterőltetni a közgyűlésen – tette hozzá Oroján, majd példákat is hozott a tavaszi járványidőszakból, amikor szintén különleges jogrend volt érvényben.
Oroján Sándor (Forrás: Facebook/Oroján Sándor)
Oroján szerint 180 határozatot hozott egyedül Mirkóczki Ádám abban az időszakban, ami alighanem rekordszámú döntés lett volna a közgyűlés közreműködésével is, amelyek egy részét a koronavírus sem indokolta. A fideszes politikus szerint Mirkóczki például egyedül változtatta meg a közgyűlés alapokmányát, illetve az egri vagyonkezelő cég, az EVAT Zrt. alá vonta az Egri Városfejlesztési Kft.-t, hogy szerinte az kikerüljön az önkormányzat ellenőrzése alól. Oroján ide sorolta az önkormányzati ingatlaneladásokról szóló döntéseket, például a Senator-házat, ám utóbbira végül nem is került sor, ezt Oroján is említette.
– Megy a panaszkodás, hogy Egernek nincs pénze, miközben a városvezetés felháborító költségvetési döntéseket hoz – utalt Oroján arra a tényre, hogy az Orbán-kormány a járvány miatti közös teherviselésre hivatkozva például elvonta Eger önkormányzatától a teljes gépjárműadó-bevételt, mintegy 180 millió forintot. Ám mindezek ellenére Oroján szerint az önkormányzat át tudott csoportosítani 78 millió forintot az egri médiacég finanszírozására, továbbá a személyi kiadások emelésére is volt kerete.
Az Egri Ügyek ezután arról kérdezte a Fidesz frakcióvezetőjét, hogy lobbiznak-e az Orbán-kormánynál, például Nyitrai Zsolt országgyűlési képviselőn keresztül azért, hogy Eger önkormányzatától ne vonjon el több pénzt a kormányzat. Példaként hoztuk fel, hogy nemrég Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke arra kérte Orbán Viktor miniszterelnököt, fontolja meg a vállalkozások számára az iparűzési adó fizetési kötelezettségének felfüggesztését legalább egy évre. Mivel az iparűzési adó lényegében az utolsó nagy és önálló, egyben az egyik legfontosabb bevétele az önkormányzatnak, ellentételezés híján alighanem összeomlana a városi költségvetés az adófizetés felfüggesztése miatt.
– Veszélyhelyzet idején az egri polgárok érdekeit kell szem előtt tartani, a munkahelyek védelmét, így számukra a sokadik probléma, hogyan áll az önkormányzat gazdálkodása. Amikor van pénze a személyi kiadások emelésére, van 78 milliója az egri médiára az önkormányzatnak, akkor ezt is figyelembe kell venni. Országos kérdésben legkevésbé a helyi képviselőknek van dolguk megnyilvánulni, sokkal inkább az Operatív Törzs akciócsoportjainak. Érdemes megfontolni Parragh László javaslatát, de nem szerencsdés dolog rögtön, helyi perspektívából támadással indítani – reagált Oroján.
A Fidesz frakcióvezetője szerint az egri önkormányzat jó pénzügyi helyzetben van, és érdemes azon is elgondolkodni, hogy bár hasonló helyzetben vannak, valamiért mégsem panaszkodik olyan hangosan például Hatvan, Füzesabony vagy Gyöngyös önkormányzata, mint Egeré.
Mirkóczki a rendkívüli jogrendről: Így is igyekszem majd mindenkinek a véleményét kikérni
Tavasszal a különleges jogkörrel felruházott polgármester több rendeletét kritizálták, Mirkóczki Ádám most azt mondja, hogy a fontos ügyekben közös döntésekre törekszik. A koronavírus-járvány erősödése miatt a kormány kedd éjféltől ismét bevezette a rendkívüli jogrendet, amely a településvezetőket ruházza fel a különböző testületek, önkormányzatok vagy éppen a közgyűlés jogköreivel.