2024. május 2., Zsigmond

Eger ügye

#eger #emlékmű #holokauszt #botlatókövek

Négy egri helyszínen raktak le az elhurcolt zsidókra emlékeztető botlatóköveket (FOTÓK)

Barna Benedek 2022.07.18. 12:27

Az emlékező kövek egyikén a város nagy tekintélyű, tudós főrabbijának neve szerepel.

 

Portálunk is beharangozta, hogy több magyar város után Egerben is botlatókövekkel emlékeznek a holokauszt idején elhurcolt zsidó lakosokra. A kis emlékműveket vasárnap délután helyezték el a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület (MAZSIKE) valamint az Egri Zsidó Kulturális Egyesület (EZSIKE) közös pártfogásában, a város négy pontján.

botlató--

A Heol.hu beszámolója szerint az ünnepélyes eseményen az egybegyűlteket Radó István, az EZSIKE elnöke köszöntötte, Nagy Tímea színművész egy Szép Ernő-verssel és -énekkel tette emlékezetessé az ünnepi alkalmat. Jelen volt a botlatókövek német alkotója, Gunter Demnig szobrász, valamint Kirschner Péter, a MAZSIKE elnöke, a város képviseletében pedig Farkas Attila alpolgármester.

botlató4

Egerben összesen négy helyszínen raktak le botlatóköveket:

a Petőfi tér 4., a Széchelyi utca 4., valamint az Almagyar utca 12.és 14.számok előtt.

botlató

Ahogy azt korábbi cikkünkben írtuk, a botlatókövek elnevezése (a német eredetiben "Stolperstein") nem a fizikai értelemben vett megbotlásra utal, hanem arra, amikor elakadunk egy gondolatnál, és nem tudunk továbblépni. Az ezeknek szentelt honlapon egy diákot idézve úgy fogalmaznak, az ember nem esik át a botlatóköveken, hanem "a fejével és a szívével" botlik beléjük.

botlató2

Günter Demnig, a botlatókövek kitalálója és megalkotója – aki azt vallja, hogy egy embert csak akkor felejtenek el végleg, ha nevét is elfelejtik – kis betonkockára applikált réztáblába vési az elhurcoltak nevét, születésük, valamint meggyilkolásuk helyszínét és időpontját. Az így készült emlékkövet az áldozat utolsó – még szabad akaratából választott – lakhelyének bejárata előtt a járdába illeszti.

 

A kölni művész utoljára három évvel ezelőtt, 2019-ben járt Magyarországon, akkor 18 helyszínen több tucat botlatókövet helyezett el, köztük egyet Rejtő Jenő emlékére is. Ez alkalommal Eger mellett Sárospatakra és Sátoraljaújhelyre látogatott el.

botlató3

Az egri botlatókövek egyike Schreiber Simonra, a nagy tekintélyű, tudós főrabbira emlékeztet, aki 64 éven át dolgozott a városban, és 94 éves volt, már járni sem tudott, amikor 1944-ben deportálták. Ahogy az Egerből elhurcolt 1620 zsidó többsége, ő sem tért vissza Auschwitzból.

botlató-

A Magyarországon elhelezett botlatóköveket térképen is számon tartják, ez ITT érhető el.

 

 

(Fotók: Liktor Judit / Eger Város Hivatalos Oldala / Facebook)

Csatlakozzon Eger legnagyobb online közösségéhez, legyen tagja tematikus Facebook-csoportjainknak is! Találkozzunk az Egerben láttam, hallottam csoportban is, már csak egy kattintás!
Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló