2024. november 22., Cecília

Eger ügye

Egy éve vezeti Egert Mirkóczki Ádám, de mi lett az ígéretekkel?

Molnár Richárd 2019.11.30. 00:00

Évértékelő sajtótájékoztatón magyarázta el a polgármester, miért adós még az őt megválasztó egrieknek például az ingyenes parkolással. Kiderült: rengeteg pénz hiányzik a város kasszájából, részben a kormány elvonásai miatt.

 

Pontosan egy év telt el a tavalyi önkormányzati választások napja, azaz 2019. október 13. óta, amikor Egerben az összes ellenzéki párt (MSZP, DK, Jobbik, LMP, Momentum) által támogatott Egységben a Városért Egyesület polgármester-jelöltje, az akkor még a Jobbikban politizáló Mirkóczki Ádám győzött a regnáló városvezetővel, a Fidesz-KDNP jelöltjével, Habis Lászlóval szemben. Az Egységben a Városért önkormányzati képviselőjelöltjei pedig többséget szereztek a városi közgyűlésben.

 

Ennek apropóján tartott évértekelő sajtótájékoztatót kedden délelőtt a Városháza dísztermében Mirkóczki Ádám, ahol számba vette: mit sikerült megvalósítani a kampányígéretekből és melyek betartása várat még magára.

 

- Amikor belevágtunk a kampányba, volt egy víziónk Egerről,a város jövőjéről. Elég nagy elánnal kezdtünk bele a munkába, de egy sor olyan esemény következett be, legfőképpen a járvány, ami felülírta a terveket, és sajnos ennek mind a mai napig vannak következményei - kezdte beszámolóját a polgármester.

 

 

Mirkóczki emlékeztetett, a megválasztása után azt mondta, hogy nem ígér, hanem vállal. Vállalásai közül pedig "van, ami már teljesült, van, ami úgy teljesült, ahogy talán elfogadható, de mégsem az igazi, és van, ami még folyamatban van". Elmondta, hogy ami nem pénzkérdés volt, hanem pusztán politikai hozzáálláson múlott a vállalások közül, hamar teljesült. Ilyen például a polgármesteri fogadóóra visszaállítása, amelyek során Mirkóczki - saját bevallása szerint - több száz egri polgárt hallgatott meg, panaszaikal és kritikáikkal együtt. Továbbá a Civil Kerekasztal is szerepet kaphatott a közgyűlésben.

 

Az eredmények között sorolta Mirkóczki a rászorulóknak adott kedvezményeket, például azt, hogy eltörölték az építményadót a fogyatékkal élők, a nagycsaládosok és a nyugdíjasok számára. Megemlítettte továbbá az Uránia Mozi épületében kialakított új közösségi teret a fiatalok számára, az eredmények közé sorolta az egyszer használatos műanyagok betiltását az egri rendezvényeken, továbbá a Szépasszonyvölgybe induló helyi járat beindítását.

 

A sajtótájékoztató ezen pontján hangzott el az első, nem teljesített vállalás: az egy órás ingyenes parkolás ugyanis továbbra sem biztosított, egy év után sem az egri polgárok számára a belvárosban. Mirkóczki ezt azzal magyarázta, hogy a városban fellelhető különféle parkolóórákhoz különböző szofterek (azaz működtető programok) is társulnak, ezek egységesítése azonban több tízmillió forintba kerülne. Ezt pedig egyelőre a költségvetés nem engedheti meg magának. Így a be nem tartott ígéretet a polgármester szerint úgy tudták kompenzálni, hogy a reggeli csúcsidőben félórával később kezdődik a fizetős időszak, a délutániban pedig félórával korábban ér véget.

 

 

Bár ennél a résznél nem került szóba egy szintén nem teljesült ígéret, az elektronikus városi népszavazás intézményének bevezetése, azonban később újságírói kérdésre Mirkóczki elmondta: amíg nem tudják pontosan, hogyan alakul Eger költségvetése a jövő évben, addig ennek megvalósításához nem tudnak forrásokat rendelni. Mivel a jelenlegi költségvetési helyzetben a kötelező feladatellátás is veszélyben van, mint például a szociális intézmények fenntartása, így elsősorban ezeket a feladatokat igyekeznek finanszírozni, a nem sürgős fejlesztéseket pedig inkább halasztják. A polgármester azonban nem zárta ki, hogy jövőre megkezdődik a népszavazási rendszer kialakítása, mert állítása szerint nem csupán kampányszlogennek szánta ezt a vállalást, hanem az "egri demokrácia érdemi innovációjának".

 

Mirkóczki az elmaradt fejlesztések fő okaként a koronavírus-járványt és következményeit jelölte meg, ami a legtöbb tervüket felülírta. - Az idei költségvetésben egymilliárd forintos adóbevétel-kiesést okozott a járvány, amiben benne van az a két kormánydöntés is, amely ezt előidézte, vagyis az idegenforgalmi- és a gépjárműadóból származó bevételek állami elvonása. Eger esetében ez mintegy 500 millió forintot jelent. Ezek a bevételek pedig a jövő évben is fognak hiányozni a büdzséből - mondta el a polgármester.

 

Cikkünk második részéből kiderül, a polgármester szerint milyen beruházásokra vethetünk keresztet vagy mondhatunk le róluk hosszú időre, és melyek valósulhatnak meg belátható időn belül. Lesz jégcsarnok és vízilabda-központ? Mi lesz az egri laktanyával? Következő írásunkból kiderül!

 

Mirkóczki terített: ezek a beruházások valósulnak meg és ezekre vethetünk keresztet

 

Katona téri parkolóház: A Fidesz ismét megvédte az egri közgyűlésben pénzügyi baklövését

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló