Megérkezett az idei első hó
Idén rekordszintű albérletkínálat várja a felsőoktatásba felvételt nyert hallgatókat - közölte az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője hétfőn az M1 aktuális csatornán.
Balogh László kiemelte, hogy mivel a bérleti díjak csökkennek, az utóbbi években soha ilyen jó helyzetből nem várhatták a hallgatók a tanévet.
Idén a ponthatárok kihirdetésének hetében 38 százalékkal több keresés volt az albérletekre, mint tavaly ilyenkor - mondta, hozzátéve: a bérleti díjak csökkenése miatt nemcsak a friss hallgatók keresnek albérletet, hanem a régebben albérletben élők is.
A szakértő ismertette, hogy Budapesten átlagosan 150 ezer forintért lehet lakást bérelni, tíz százalékkal olcsóbban, mint februárban. A nagyobb egyetemvárosokban - például Debrecenben, Győrben, Szegeden, Veszprémben - 100-110 ezer, az ország keleti részében - például Egerben, Miskolcon - 80 ezer forint az átlagos bérleti díj.
Az Egri Ügyek korábbi cikkében egy másik elemzés alapján még azt írtuk, Egerben egy egyszobás lakásért havonta átlagosan 85 ezer, egy kétszobásért 95 ezer, míg egy háromszobásért 110 ezer forintot fizetnek a bérlők. Ezek szerint vagy a helyzet változott, vagy a számítások módszertana más.
Az albérletárak alakulását nagy mértékben befolyásolják a koronavírus utóhatásai, a rövid távú lakáskiadás helyzete és az esetleges digitális oktatás - fűzte hozzá a szakértő.
Balogh László kitért arra is: az eladó lakások kínálati árában nem látható változás, de a vevők alkupozíciója folyamatosan javul: akár 5-10 százalékot is lehet alkudni a kínálati árakból.
Nagyot zuhanhatnak Egerben az albérletárak, mutatjuk, mennyi most az átlagos lakbér
A koronavírus-járvány felforgatta az ingatlanpiacot, amelyen már évek óta tartós és jelentős áremelkedés volt a jellemző. Teljesen más lesz az idei albérletszezon, mint az elmúlt években, főként a járványhatás miatt - derül ki az ingatlan.com több mint 48 ezer kiadó lakóingatlan hirdetés alapján, a felvételi ponthatárok csütörtöki kihirdetése apropóján készített elemzéséből.