2024. november 25., Katalin

Eger ügye

Elképesztő állapotok az egri kórházban – Kiakadtak és nyílt levelet írtak a távozó radiológusok

Egri Ügyek 2019.11.30. 00:00

Áldatlan állapotokról, elavult gépekről és a vezetőség "furcsa" hozzáállásáról írnak azok a radiológusok, akik a förtelmes körülmények miatt hagyták itt az egri Markhot Ferenc Kórházat. Szerintük annyira gáz a helyzet, hogy nem maradhattak csendben.

 

Korábban beszámoltunk arról, hogy nehéz helyzetbe került az egri Markhot Ferenc Kórház radiológiai osztálya, ugyanis hat orvos szinte egyszerre hagyta el az intézményt. Az ok a rossz körülmények és a pénzhiány volt. Dr. Fazekas Péter, az egri kórház volt főorvosa akkor úgy nyilatkozott, hogy ő és kollégái azért mentek el Egerből, mert az intézményben nagyon rosszak a körülmények. Fazekas szerint a megyei kórházak körül Egerben a legrosszabbak a körülmények. A Markhot Ferenc Kórház igazgatójának reagálása szerint pánikra nincs semmi ok, hiszen így is maradt elég szakorvos a radiológián. Dr. Tóth Ildikó a Heol.hu-nak elmondta, hogy hamarosan mejönnek az új gépek is, lesz új CT, MR, DSA és digitális röntgenkészülékek is érkeznek.

 

Úgy tűnik, nem csillapodtak a kedélyek, mert a radiológiát elhagyó orvosok egy nyílt levelet írtak a Heves megyeieknek és a kórház vezetésének. A portálunkhoz is eljuttatott levélben egészen elképesztő részletekre hívják fel a figyelmet, egyebek közt azért, mert – mint írják – a „kiadott főigazgatói nyilatkozatokban a személyes felelősség elkendőzésének szándékával több valótlan állítás jelent meg”. Az intézmény vezetőségéről megjegyzik: „Elutasítjuk az igazgatóság hozzáállását, ahogyan a szakmai szempontokat lesöpörve, a munkafolyamatok érdemi ismerete nélkül, felülről, utasítva, excel-táblázatokból irányítja osztályunkat és az egész kórházat”. Azt is leírják, hogy „Az igazgatóság valótlant állított azzal is, hogy a radiológiai osztályon nincs szakember hiány! A kórház – honlapja szerint – azonnali kezdéssel keres radiológus szakorvost. Az osztályon távozásunkat követően mindössze 9 egri szakorvos maradt, s ebből a stábból csak néhányan végzik teljes munkaidőben a tevékenységüket”.

 

Elavult az „új” CT?

 

Az egri kórház többször modernnek beállított eszközeiről ezt írják: „A betegek érdekeit sértő, elhibázott döntésnek tartjuk a korábbi 4 szeletes CT készülék javíthatatlan meghibásodása utáni pótlását egy teljesen korszerűtlen 1-szeletes CT készülék beszerzésével. Ez hosszú időre jelentősen visszavetette és konzerválta a diagnosztikus lehetőségek színvonalát, magyarul: akár életmentő információkhoz nem tudtak hozzájutni a radiológusok. Felháborító módon az igazgatóság ezt a beszerzést pozitív eredményként tűntette fel és a főorvos asszonyunk is asszisztált ehhez a szakmailag teljesen vállalhatatlan döntéshez, azonban mi sajnos ehhez nem tudtunk mosolyogni. Ugyanilyen szakmai visszalépésnek tartjuk továbbáa délutáni mozgásszervi, valamint a bevezetésre került idegultrahangos szakrendelés leépítését is”.

 

Íme, a nyílt levél teljes terjedelmében:

 

A TÁVOZÓ EGRI RADIOLÓGUSOK NYÍLT LEVELE

 

Tisztelt Heves Megyeiek!

Tisztelt Tóth Ildikó Főigazgató Asszony!

Tisztelt Kis Zsuzsanna Főorvos Asszony!

 

Mi, a Markhot Ferenc Kórház Radiológiai Osztályáról távozó radiológus szakorvosok a közelmúlt kedélyborzoló eseményei tisztázásának szándékával szólalunk most meg nyilvánosan. Vállaljuk ezt úgy, hogy bizonyára megpróbálják majd ránk égetni a vádaskodók bélyegét. Azonban mi azt valljuk, hogy hallgatásunk néma cinkosságot jelentene a vezetők olyan tetteivel, amelyek fájó döntésünkhöz vezettek. Azt gondoltuk, hogy a botrányos eseményeket követően lesz valaki, aki megpróbál egyenes válaszokat adni a kérdésekre, hiszen a kórház vezetése (és az országgyűlési képviselő egyaránt) azóta már többször is megszólalt a nyilvánosság előtt. Tévedtünk.  

 

Álláspontunk szerint a megyei kórház sorsa közügy, ezért – túlmutatva saját sorsunkon – mindenkinek joga van tudni az elhallgatott részleteket. Az elmúlt hetekben kiadott főigazgatói nyilatkozatokban a személyes felelősség elkendőzésének szándékával több valótlan állítás jelent meg.

 

Felháborítónak tartjuk azon nyilatkozatokat, amelyek mentorunk, Fazekas Péter főorvos úr „magatartását” és a radiológiai osztály „szakmai munkáját” érintették! Többször elhangzott az a valótlan állítás is, ami szerint a korszerűtlenné vált infrastruktúra vagy a magasabb fizetés miatt döntöttünk a váltás mellett. (Az utóbbiról egyetlen gondolat: ha bennünket, hiányszakmában dolgozó radiológus szakorvosokat pusztán ez motiválna, sokkal nyugatabbra kacsingatnánk – hiszen az Európai Unió kapui nyitva állnak).

 

Mint az ügyben leginkább érintett személyek, az osztályon maradó orvosok egy részének egyetértésével, a következő nyilatkozatot tesszük:

 

1. Tóth Ildikó főigazgató valótlant állít, amikor személyeskedésig süllyedő okokat kreál távozásunk okáról. Távozásunk oka a vezetésében megrendült bizalom, valamint a kórházban kialakult fojtogató légkör volt. Elutasítjuk az igazgatóság hozzáállását, ahogyan a szakmai szempontokat lesöpörve, a munkafolyamatok érdemi ismerete nélkül, felülről, utasítva, excel-táblázatokból irányítja osztályunkat és az egész kórházat.

 

Megkerülhetetlen Kis Zsuzsanna osztályvezető főorvos asszony felelőssége is, aki az osztályunkat érintő ügyekben legtöbbször csak hallgatott, vagy önmagát védve, illetve mentesítve a következményektől, az osztály érdekeit figyelmen kívül hagyva az igazgatóság mellé állt.

 

2. A betegek érdekeit sértő, elhibázott döntésnek tartjuk a korábbi 4 szeletes CT készülék javíthatatlan meghibásodása utáni pótlását egy teljesen korszerűtlen 1-szeletes CT készülék beszerzésével. Ez hosszú időre jelentősen visszavetette és konzerválta a diagnosztikus lehetőségek színvonalát, magyarul: akár életmentő információkhoz nem tudtak hozzájutni a radiológusok. Felháborító módon az igazgatóság ezt a beszerzést pozitív eredményként tűntette fel és a főorvos asszonyunk is asszisztált ehhez a szakmailag teljesen vállalhatatlan döntéshez, azonban mi sajnos ehhez nem tudtunk mosolyogni. Ugyanilyen szakmai visszalépésnek tartjuk továbbáa délutáni mozgásszervi, valamint a bevezetésre került idegultrahangos szakrendelés leépítését is. (Az elmúlt hónapokban napi szintű vitákat és küzdelmet kellett folytatnunk Kis Zsuzsanna főorvos asszonnyal szemben azért, hogy a társszakmák által is nagyra értékelt mozgásszervi ultrahang-szakrendelést megtartsuk. Távozásunkat követően a főorvos asszony azonnal megszűntette a szakrendelést!)

 

Számos speciális terület (mammográfia, vaszkuláris intervenció, mozgásszervi-ultrahang, képalkotó vezérelt biopsziák, neuroszonográfia, MR-képalkotás), jelentősen visszaszorult vagy megszűnt a távozásunk után, illetve a jövőben csak külső szakemberek bevonásával, illetve távleletezéssel lesz elvégezhető, köszönhetően az igazgatóság szakmapolitikájának.

Aggályosnak tartjuk, hogy a nem csekély anyagi vonzattal járó tevékenységek ellátására – tudomásunk szerint – az igazgatóság nem írt ki közbeszerzést.

 

3. Elkeserítőnek tartjuk továbbá, hogy az egri radiológiai osztály az utolsó és egyetlen a megyei kórházak között, melynek röntgen részlegei nincsenek digitalizálva. Szinte hihetetlen, hogy a szakmailag teljesen elavult, és gazdaságilag tékozlóan költséges hagyományos képalkotás történik még a XXI. században is egy ilyen nagy múltú röntgen osztályon. (Elszomorítónak tartjuk, hogy Kis Zsuzsanna főorvos asszony – akinek osztályvezetői kinevezése az elhíresült HospInvest-nek köszönhető – 2008-tól tartó regnálása során számos, a hagyományos röntgen digitalizációjára irányuló kísérlet hiúsult meg, tetemes károkat okozva ezzel a kórháznak és Heves megyének.)

 

4. Szakmai aggályaink többszöri ismertetése kapcsán sem az osztályvezető, sem az igazgatóság részéről nem kaptunk támogatást, sokszor még érdemi visszajelzést sem. A fenti és további események hatására 3 fő radiológus szakorvos a felmondás mellett döntött. Fazekas Péter főorvos volt az egyetlen, aki szívén viselte az egri radiológiai betegellátás sorsát és maradásra igyekezett bírni minket. Fáradozása miatt mind a három szakorvos úgy döntött, hogy a szakmaiatlan vezetés és körülmények ellenére hajlandó az osztályon eseti műszakot, ügyeletet is vállalni. Fazekas Péter az igazgatóság felé az osztály áldatlan állapotaira vonatkozó közös aggályainkat tolmácsolta. Ezt követően Fazekas Pétert méltatlan körülmények között menesztette az igazgatóság. Ezek hatására két újabb radiológus szakorvos döntött a távozás mellett, s a főorvos úrral együtt összesen 6 radiológus szakorvos és több asszisztens hagyta el a Markhot Ferenc Kórházat.

 

5. Az igazgatóság valótlant állított azzal is, hogy a radiológiai osztályon nincs szakember hiány! A kórház – a honlapja szerint – azonnali kezdéssel keres radiológus szakorvost. Az osztályon távozásunkat követően mindössze 9 egri szakorvos maradt, s ebből a stábból csak néhányan végzik teljes munkaidőben a tevékenységüket. A rezidenseink tehetségük és a tanulás iránti lelkesedésük ellenére még önálló, felügyelet nélküli munkára nem kötelezhetőek. A távozásunk után sajnálatos módon a harmonikus életkori eloszlás megbomlott, az a „középkorú” szakorvosi gárda távozott, amelyik hidat képez a tapasztalt nyugdíjasok és a rezidensek között.

 

Tisztelt Tóth Ildikó Főigazgató Asszony!

 

Mi továbbra is egriek maradunk, és egri orvosoknak tartjuk magunkat. Ön is bizonyára olvasott már arról, hogy itt Egerben nem először történik meg, hogy kórházi dolgozók Eger elhagyására, más városba kényszerülnek. Az egri és a Heves megyei emberek egészségéért orvosi eskünknek eleget téve továbbra is felelősséget szeretnénk vállalni. Egyetlen kérésünk van Ön felé: kérjük, ne lehetetlenítse el a szakmai munkát, függetlenül attól, hogy a mi nevünk szerepel-e orvosként a radiológiai osztályra vonatkozó excel-táblázatának valamelyik sorában.

 

Tisztelt Heves megyeiek!

 

Jó egészséget és boldog új esztendőt kívánnak az ország környező településeiről az egri radiológusok, egy békés és eredményesebb év reményében: „jönnek még szebb napok!”

 

Tisztelettel és üdvözlettel,

Dr. Bora László

Dr. Demeter Zoltán

Dr. Doktor Dénes

Dr. Fazekas Péter

Dr. Hoffmann Anita

Dr. Jakab Lajos


2015. december 28.

 

A Markhot Ferenc Kórház reakciója:

 

Teljesen megújult a Markhot Ferenc Kórház műszerparkja

 

A legkorszerűbb CT Heves megyében

 

A Markhot Ferenc Kórház az intézményből eltávozott radiológusok személyeskedő, orvosokhoz méltatlan stílusú levelét kommentálni nem kívánja és sajnálja, hogy az elkeseredettség erre a lépésre ragadtatta őket. Az elavult géppark miatt hagyták el a kórházat indoklásuk szerint, holott tudták, a modern gépek beszerzése folyamatban van, illetve mára már meg is történt. A Radiológiai osztályon nincs szakember hiány, eddig is volt példa távleletezés igénybevételére, melyet komoly szakmai referenciával rendelkező céggel biztosít az intézmény, ebben a cégben speciális képzettséggel rendelkező radiológusok végzik a munkát. Az új készülékek érkezésével viszont szükség lesz az új tevékenységekhez speciális tudású szakemberek közreműködésére. A mammográfiás tevékenységet kiemelkedő tudású csapat látja el már évek óta.

 

A tények a következők:

 

2014 nyarán kormánydöntés tette lehetővé, hogy a nagy értékű műszereket meg tudja venni a kórház. Erre azért volt szükség, mert már akkor is jól látható volt, hogy a radiológiai osztály gépparkja kritikus állapotba került, melyet jól jellemez, hogy egymás után váltak használhatatlanná a gépek, melyek között a CT, DSA, röntgen készülék is megtalálható, de az MR is napi javítást igényelt. Ez az állapot azonban nem a jelenlegi főigazgató megérkezését követően alakult ki, hosszú évek fejlesztési hiányának volt köszönhető.

 

A 2015 januárjában elromlott CT berendezést, áthidaló megoldásként egy használt eszközzel pótolta az intézmény, miután az új beszerzése már folyamatban volt.

 

2015 december hónapban megérkeztek a kórházba a nagy értékű gépek, többek között a a korszerű, szívkoszorúér vizsgálatára is alkalmas 128 szeletes CT (Gyöngyösön és Hatvanban 16 szeletes CT működik), az MR készülék, DSA (érfestő berendezés), a digitális mammográfiás készülék, négy db UH készülék, hat darab digitális röntgen, folyik a beüzemelésük, várhatóan január végén már a betegek szolgálatában állnak.

 

Megvásárolta a kórház az úgynevezett PACS (képarchiváló) rendszert is a digitális berendezések működtetéséhez, az ehhez szükséges pénzt a kormány biztosította.

 

Megkapta szintén a kormánytól azt a 700 millió Ft-ot is a kórház, mely lehetővé teszi a 7.3 milliárdos nagyberuházás befejezését.

 

Tényszerűen kijelentjük, hogy 2016. januárjától teljesen megújult műszerparkkal áll a betegek szolgálatában a kórház, a Radiológiai osztály az új Technológiai Tömbben, korszerű körülmények között, új gépekkel fogadja a betegeket, megszűnik a több telephelyes elhelyezés, a hagyományos, filmes alapú analóg technika, új alapokra helyeződik a radiológiai diagnosztika. Mindaz, amit kifogásolnak a radiológusok, nemsokára a múlt rossz emlékévé válik.

A Markhot Ferenc Kórház köszönetet mond mindazoknak, akik segítették az intézményt, hogy áttörő sikereket tudjon elérni a fejlesztésekben a gyógyító munka színvonalasabbá tételében.

 

Eger, 2015. december 30.

 

Dr. Tóth Ildikó
mb. főigazgató

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló