Egy háromszáz fős, fedett jégcsarnokot terveznek Egerbe
Az egri beruházás az Óbudai Jégcsarnok vagy egy külföldi létesítmény alapján készülne el.
Még egy februári Egerinfóján említette néhány mondatban Mirkóczki Ádám polgármester, hogy tárgyalásban vannak a Magyar Jégkorong Szövetséggel (MJSZ), és nem kizárt, hogy jövőre fedett, négyévszakos jégcsarnoka lesz Egernek. Ezt követően kezdtük el kideríteni a lehetséges beruházás részleteit, amely lényege, hogy tényleg tervben van egy ilyen létesítmény, de a jóváhagyást a magyar kormány adja majd a beruházáshoz.
Nem a város pénzén épülne
Az egri önkormányzattól azt a tájékoztatást kaptuk,hogy a beruházást a Magyar Jégkorong Szövetség finanszírozza, de az városnak kell megjelölnie három lehetséges helyszínt, amelyek közül a szövetség fogja a véglegeset kiválasztani.
„A műszaki tartalom és a kivitelezés is a szövetség hatásköre, természetesen eleget téve a mi igényeinknek és kéréseinknek is” – szögezte le érdeklődésünkre Mirkóczki Ádám. Hozzátette: az MJSZ két lehetséges konstrukciót vázolt fel. Az egri beruházás vagy az Óbudai Jégcsarnok vagy egy külföldi létesítmény alapján készülne el. Az előbbit az önkormányzat szakemberei már meg is tekintették, a másikat is rövid időn belül felkeresik. „Ezt követően léphet a beruházás a következő fázisba” – tudatta a polgármester.
Ilyen az Óbudai Jégcsarnok belülről. Fotó: MTI
A jégcsarnok építésével kapcsolatban megkerestük a Magyar Jégkorong Szövetséget is. A szervezet kommunikációs vezetője, Dr. Fodor Ádám arról tájékoztatott, hogy a Hircsák István országos jégcsarnok-fejlesztési programról – amely része az Egerben megvalósítandó létesítmény is – a kormány hoz döntést a Magyar Jégkorong Szövetség javaslata alapján. A döntéshez fenntarthatósági vizsgálatot és jóváhagyási tervet kell elkészíteni, amihez az MJSZ felhatalmazást kért.
Arra a kérdésünkre, hogy mekkora létesítmény épülhetne Egerben és milyen célt szolgálhat, a szövetségtől azt a választ kaptuk, hogy egy 300 fő befogadóképességű, szabványos méretű jégcsarnokban gondolkodnak. A jégcsarnok a jégkorongsport eseményein kívül korcsolyaoktatásnak, közönségkorcsolyázásnak és egyéb jeges sportoknak is otthont adhatna. Az építkezés tervezett időpontjáról és a beruházás nagyságáról nem kaptunk tájékoztatást, de az kiderült, hogy a létesítmény “fenntartásáról az önkormányzatnak kell gondoskodnia, melyhez Magyar Jégkorong Szövetség segítséget nyújt.” A csarnok helyét az önkormányzat jelöli ki, amit a szövetség szakmai és üzemeltetési szempontból megvizsgál.
Felvetésünkre, miszerint egy profi jégkorongcsapat működése megvalósulhat-e Egerben, Dr. Fodor Ádám úgy reagált, hogy ez nem kizárólag egy létesítmény megvalósulásán múlik. „Az MJSZ a beruházás menedzselésével párhuzamosan szakmai tervet is készít” – fogalmazott és hozzátette, hogy a kialakult járványügyi helyzet még sok mindenben hozhat változást.
Egy új csarnok lendítene az egri hokisok helyzetén is
A megyeszékhelyen Eger Stars néven működik jégkorong-sportegyesület, ahol 2018 óta utánpótlás nevelés folyik – jégcsarnok híján – a sátorfedeles jégpályán, melyet az elmúlt télen éppen az egyesület üzemeltetett. A szervezet jelenleg 23 igazolt játékossal rendelkezik, akik a 8-14 éves korosztályból kerülnek ki. „Nehéz valamit úgy felépíteni, hogy csak két hónapig tart a szezon, pedig sok tehetséges gyerek lenne Egerben” – nyilatkozta az Egri Ügyeknek az egyesület alelnöke, Sarkadi Péter. Az Eger Stars csapata a téli időszakban rendszeresen megméretteti magát különféle tornákon, de komoly problémát okoz, hogy a gyerekek tavasszal „szétszélednek”, és nem mindenki tér vissza a következő szezonra. Pedig az alelnök tájékoztatása szerint Egerben az idei évtől már négy LTP-képesítéssel (Learn to play – Tanulj meg játszani) rendelkező szakedző áll készen a 8-10 éves gyerekek oktatására. Sarkadi Péter szerint a jégcsarnok megépítése esetén 50-60 fősre lehetne duzzasztani a létszámot, de egy felnőttcsapat kineveléséhez minimum öt év szükséges.
(Főoldali kép: https://obudaianziksz.hu/)