Megérkezett az idei első hó
Kedden délelőtt az 1848-49-es forradalomra és szabadságharcra emlékeztek Egerben is. Az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem gyakorlóiskolájának műsorát követően Mirkóczki Ádám polgármester mondott ünnepi beszédet.
A városvezető azzal kezdte, hogy egy-egy nemzeti ünnephez közeledve, az akkori eseményeket értelmezve napjaink küzdelmeihez meríthetünk erőt őseink és hőseink tetteiből. Majd
arról beszélt, hogy ha felidézzük, milyen magyarok éltek és alkottak a 19. század derekán, és mit köszönhetünk nekik, akkor szerinte azt láthatjuk: nem biztos, hogy kellő módon ápoljuk azt a "félelmetes örökséget és azt a szellemi erőt, azt a szellemi iránytűt, amelyet kaptunk tőlük".
A polgármester egy Bognár Zalán történésszel készült friss interjúból idézve azt mondta, nem biztos hogy annyit foglalkoztunk március 15. eszméjével, Petőfi verseivel, mint amennyit kellene, inkább csak minden évben egyszer elővesszük ezeket, és aztán a többi 364 napon nem biztos, hogy eszünkbe jutnak.
Mirkóczki szerint a szomszédunkban dúló háború kapcsán – amelynek elszenvedői között magyarok is vannak –, fel kell idézni március 15-ének az igazi üzenetét, "amit napjainkra kellene adaptálni, és minden felelős vezetőnek magáéve tenni", ez pedig a forradalom hármas jelszava, a "Szabadság, egyenlőség, testvériség". A jelmondatot értelmezve a polgármester arról beszélt, hogy a magyarok szabadsága soha nem más nemzet szabadságának korlátozására irányult, egyszerűen mi akartunk szabadok lenni; az egyenlőség követelése sem mások leigázását jelentette, hanem ugyanazokat a feltételeket szerettük volna, amelyek egykori elnyomóink számára adottak voltak; a testvériség pedig akkor nyilvánult meg, amikor baráti jobbot nyújtottunk az arra rászorulóknak – ahogy ma, az ukrajnai háború kapcsán is teszik sokan.
"Én azt gondolom, hogy ezen az úton kell járnunk, ezt a hármas jelszót kell most, a 21. század hajnalán is minden magyarnak a szívébe-lelkébe vésni, hogy építhessünk és másokon is segíthessünk" – fogalmazott Mirkóczki Ádám. Majd azzal folytatta, hogy ezt a 48-as ifjúság örökre a magyar néplélekbe írta, a mindenkori vezetőknek pedig nem kell semmit feltalálni, hanem megtalálni ezeket a jelszavakat, amelyek nem pusztán elvont, absztrakt kifejezések, hanem olyan dolgok, amelyekért nap mint nap küzdeni kell. A városvezető az elmúlt évek eseményeire, a világjárványra és a szomszédban kitört háborúra utalva hangsúlyozta: láthattuk, egyik pillanatról a másikra összeomolhat mindaz, amit megszoktunk, természetesnek tekintettünk magunk körül, és ez arra kell figyelmeztessen minket, hogy a szabadságért, az egyenlőségért és a testvériségért áldozni kell tudnunk nap mint nap.
Ezekből a nagyon szomorú eseményekből tanulnunk kell tudni. S hogyha egy szóval, vagy egy mondattal kellene a 19. század magyarjaink üzenni a 21. század hajnalán élő magyaroknak – nekünk –, akkor azt gondolom, hogy az az egy mondat valahogy úgy hangozna: nemzeti egységre an szükség. Nemzeti egységre van szükség, amely védelmezi a békét, amely büszke őseinkre, hőseinkre, óvja-vigyázza jelenét, és neveli, nevelteti gyermekét. Mert azt szeretnénk, hogy még hosszú-hosszú századok múlva, majd az akkor élő egriek ugyanígy büszkén, ugyanígy békében, ugyanúgy egészségben emlékezzenek akár 48 hőseiről, akár a történelem bármely kiváló magyarjáról.
– mondta a polgármester, hozzátéve: szerinte nekünk nincs szükségünk művészek által alkotott hősökre, amikor itt vannak a hús-vér hőseink, akiknek hálával, és az örökségük továbbadásával tartozunk.
Mirkóczki Ádám beszéde végén mindenkinek azt kívánta, hogy lehetőségeihez mérten minél többet foglalkozzon a 19. századi magyarokkal, hiszen amit akkor alkottak – művészetben, tudományban és politikában –, az mai napig meghatározó. Úgy fogalmazott:
Ha ők akkor ezt a harcot nem vívják meg, nekünk nem biztos hogy lenne most itt ebben a formában dolgunk.
A polgármester ünnepi beszédét követően az állami és civil szervezetetek, intézmények, pártok koszorúztak Petőfi szobránál.
(Indexkép forrása: Eger hírek / Facebook)