Megérkezett az idei első hó
Több témában is reagált Blaskó Balázs, az egri Gárdonyi Géza Színház igazgatója az Egri Ügyeknek arra az interjúra, amelyet szintén lapunknak adott Mirkóczki Zita és Berecz Mátyás alpolgármester. A két önkormányzati képviselő tagja annak a bíráló bizottságnak, amely szerdán dönt arról, kinek a pályázatát támogatják a hét jelölt közül a Gárdonyi igazgatói székére. Az egri közgyűlés ezután a támogatott pályázó(k)ról fog szavazni.
A pályázók között van a jelenlegi igazgató is, ám Mirkóczki Zita, az Egységben a Városért frakció képviselője több kritikát is megfogalmazott a színház jelenlegi működéséről. Megemlítette például, hogy a jelenlegi színészgárdából, mintegy húsz színészből csak négy embernek van színművészdiplomája.
- Árnyalnám az interjúban elhangzottakat, ugyanis a színházban 50, művészeti állományban foglalkoztatott munkatársunk van, és közülük 30-nak szakirányú, felsőfokú diplomája van - mondta az Egri Ügyeknek Blaskó Balázs, aki az interjú elején megerősítette az Eger Hírek információját, vagyis hogy titkos szavazáson a Gárdonyi társulatának nagy többsége bizalmat adott neki.
Blaskó Balázs (Kép forrása: Gárdonyi Géza Színház)
Kritikaként fogalmazta meg Mirkóczki Zita azt is, hogy a Gárdonyi közönségének kétharmada gyermek- és ifjúsági bérletes, vagyis nagy a hiány felnőtt nézőkből. - Nagyon örülünk annak, hogy kétharmad része a közönségünknek gyermek- és ifjúsági bérletes, de hozzá kell tenni: amikor ezt a színházat alapították, 1986-ban, Eger lakossága 72 ezer fő fölött volt, ma viszont 54 ezer alatt van. A kiköltözés az Eger környéki településekre rendkívüli módon megtizedelte a felnőtt közönséget, nem beszélve arról, hogy az elmúlt 15-20 évben gazdasági visszaesések, válságok is terhelték a várost. Említhető a 2008-as gazdasági válság is, ekkor kezdődött meg a felnőtt közönségünk fogyása - mondta a színházigazgató.
Kérdésünkre Blaskó elmondta, a többi vidéki nagyvárosban, megyeszékhelyen is hasonlóan alakul a gyermek- és ifjúsági bérletesek, a szervezett ifjúsági közönség, illetve a felnőtt bérletesek egymáshoz viszonyított aránya. Ennek ezekben a városokban is ugyanaz a magyarázata: a felnőtt, munkaképes, 35-50 év közöttiek családot alapítanak, olykor két-három munkahelyen dolgoznak, így nagyon nehéz őket megszólítani színházi előadásokkal.
- De természetesen ez a szándékunk, meg akarjuk őket is szólítani. Az egri színház közönségének kétharmadát jelenleg kitevő gyerekek, fiatalok színházba járásával éppen az a cél, hogy színházba járó, színházhoz értő közönséggé neveljük ezt a korosztályt, akik később pótolják a felnőttek jelenlegi hiányát - tette hozzá.
Az önkormányzati képviselőkkel folytatott interjúban az is felvetődött, hogy a jelenlegi műsorstruktúra, az előadott színdarabok műfaji jellege miatt is kevés a felnőtt néző a Gárdonyiban. Erre reagálva Blaskó elmondta, egy vidéki színháznak egyetlen lehetősége van: a népszínházi küldetés. Tehát minden közönségréteget meg kell tudnia szólítani.
- Egy olyan színháznak, mint a miénk, ami két tagozatú, tehát tánctagozata is van, ott a tánctagozat fejlődéséhez önálló, saját bemutatók is szükségesek. Ez utóbbi megosztja kicsit a közönséget, a tánctagozat működéséhez hozzá kellett szoktatnunk az elmúlt 10 évben az egri és az egri kistérségi közönséget. Azonban természetes, hogy a zenés műfajok, az operettek, a musicalek, zenés vígjátékok a legkeresettebbek a színházban. Na de hát egy évben, ha hat bérletből van négy gyerek és két felnőtt, akkor szükségesek ezek a műfajok is, sőt, minden más műfajt, legyen az próza vagy tragédia, minden egyes évben fel kell tudni sorakoztatni. Ha ezeket elhagyjuk, akkor veszítünk csak igazán közönséget. Egy vidéki színház nem engedheti meg magának, hogy egy bizonyos közönségréteget célozzon meg, mint Budapesten például az Örkény István Színház vagy a Katona József Színház teszi. Ők ezt megengedhetik maguknak, hiszen kétmillió emberből minden este számíthatnak teltházra, ugyanerre minálunk biztosan nem lehet számítani Egerben - mondta Blaskó.
Kérdésünkre, hogy az önkormányzati képviselők által felvetett fiatalítás kérdésével hogyan áll a Gárdonyi, az igazgató elmondta, pontosan arra törekszik, hogy fiatal alkotói teameket csábítson Egerbe. - Szándékomban áll a fővárosi Színház- és Filmművészeti Egyetemről, valamint Kaposvárról is negyed-, ötödéves hallgatókat szakmai gyakorlatra a Gárdonyiba hozni, és őket hosszútávon itt is tartani. Egyelőre azonban a koronavírus-járvány miatt a túlélésre kell berendezkedni, nincs idő a vágyálmokra, hiszen akár két, három évadba is beletelhet az elmúlt évek átlagos nézőszámának visszaállítása - zárta szavait Blaskó Balázs.
Politikai nyomás van a Gárdonyi Géza Színház igazgatóválasztása kapcsán - INTERJÚ
Az önkormányzat két delegáltja szólhat bele az egri színház igazgatói pályázatainak elbírálásába, de a kormányoldalé a többség. Berecz Mátyás alpolgármester látja a politikai erővonalakat. Mirkóczki Zita szerint fiatalításra, több diplomás színészre és felnőtt bérletesre lenne szükség. Heten pályáznak a Gárdonyi Géza Színház igazgatói székére.