Már mentőkocsikat is javítani fog Mészáros Lőrinc autószerelő cége, évi egymilliárdért
Az Alaptörvény 27. cikkének (2) bekezdése szerint törvény által meghatározott ügyekben és módon nem hivatásos bírák is részt vesznek az ítélkezésben.
A bírák jogállásáról és javadalmazásáról szóló 2011. évi CLXII. törvény (Bjt.) 216. § (1) bekezdése szerint az ülnökök megbízatása 4 évre szól azzal, hogy a korábban megválasztott ülnökök megbízatása az új ülnökválasztástól számított 30 nap elteltével jár le.
A Köztársasági Elnök 2023. szeptember 1. és november 30. napja közötti időszakra soron kívüli ülnökválasztást tűzött ki, melynek kapcsán az Egri Járásbíróságra 4 fő ülnököt kell választania Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének, fiatalkorúak elleni büntetőeljárásba.
A Bjt. rendelkezik az ülnökjelölés és választás szabályairól.
A Bjt. 212. § (1) bekezdése szerint ülnöknek az a 30. évét betöltött magyar állampolgár választható meg, aki nem áll a cselekvőképességet érintő gondnokság, vagy támogatott döntéshozatal hatálya alatt, továbbá büntetlen előéletű és nem áll közügyektől eltiltás hatálya alatt sem.
Az ülnök nem lehet tagja pártnak, és politikai tevékenységet nem folytathat.
A büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény (Be.) 680. § (5) bekezdése alapján
A fiatalkorú elleni büntetőeljárásban ülnökként kizárólag
a) pedagógus,
b) pszichológus, vagy
c) a család-, gyermek- és ifjúságvédelmi szolgáltatás, gyámügyi igazgatás keretében az ellátottak gyógyítását, ápolását, foglalkoztatását, fejlesztését, ellátását, nevelését, gondozását vagy szociális segítését, a gyermek sorsának rendezését közvetlenül szolgáló, egyetemi vagy főiskolai végzettséghez kötött munkakörben dolgozó vagy korábban dolgozó személy
vehet részt.
Az ülnökök jelölése
A Bjt. 213. § (1) bekezdés értelmében az ülnököket a bíróság illetékességi területén lakóhellyel rendelkező nagykorú magyar állampolgárok, a bíróság illetékességi területén működő helyi önkormányzatok és az egyesületek - kivéve a pártokat - jelölik.
A (2) bekezdés alapján a fiatalkorúak büntetőügyeiben eljáró bíróság
a) pedagógus ülnökeit a bíróság illetékességi területén működő alapfokú és középfokú nevelési-oktatási intézmények tantestületei,
b) nem pedagógus ülnökeit az egyesületek - kivéve a pártokat -, a foglalkozásuk szerinti érdek-képviseleti szervek, valamint őket a Be. 680. § (5) bekezdés c) pontja szerinti munkakörben foglalkoztató, vagy korábban foglalkoztató szervezetek
jelölik.
A tantestületek nyugdíjas, állományukba már nem tartozó pedagógust is jelölhetnek.
A jelölt a jelölés elfogadását követően haladéktalanul, az ülnökké történő megválasztására jogosult képviselő-testület részére hatósági erkölcsi bizonyítvánnyal igazolja büntetlen előéletét és hogy nem áll közügyektől eltiltás hatálya alatt. (A jelöléshez ezen speciális feltételt is igazoló erkölcsi bizonyítványt kell igényelni.) A fiatalkorúak büntetőügyeiben eljáró bíróság nem pedagógus ülnökjelöltjének az ülnökké történő megválasztására jogosult képviselő-testület részére igazolnia kell továbbá a megválasztásához szükséges adatokat és tényeket.
Ha a jelölt igazolási kötelezettségét elmulasztja, ülnökké megválasztani nem lehet.
(Bjt. 214.§ (3) bek).
Egy jelölt kizárólag egy bírósághoz választható meg ülnökké.
A jelöléshez a „Bírósági ülnökké jelölés” nyomtatvány, míg a bírósági ülnöki tevékenységre jelölt személynek a „Nyilatkozat bírósági ülnökké jelölés elfogadásáról” nyomtatvány, illetve „A bírósági ülnökök jogai és kötelezettségei” tájékoztató a Polgármesteri Hivatal (Eger, Dobó tér 2.) Jogi és
Hatósági Irodáján (I. emelet 12. szoba) igényelhető, illetve a www.eger.hu honlapról letölthető.
További felvilágosítás a 36/523-787-es telefonszámon Dr. Gubala-Mentusz Dorottya ügyintézőtől kérhető.
A kitöltött nyomtatványokat, illetve a hatósági erkölcsi bizonyítványt Eger Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala Jogi és Hatósági Irodáján Egerben, a Dobó tér 2. szám alatt szíveskedjenek leadni legkésőbb 2023. október 20. napjáig.