Megérkezett az idei első hó
A pedagógiai érzék teljes hiánya, a gyerekek „fogyó eszközként” kezelése, mindennapos lelki terror gyakran fizikai fenyítéssel egybekötve – és szexuális zaklatás. Ez derült ki a Magyar Táncművészeti Főiskola (ma Magyar Táncművészeti Egyetem) egykori balettintézetis növendékeinek Azonnalinak elmondott beszámolóiból. A legtöbben legalább két évtizeddel a velük történtek után vállalták, hogy beszélnek az őket ért bántalmazásokról, amelyeket korábbi rajongott balettsztároktól szenvedtek el.
Kriston László, a Balettintézet egykori növendéke a metoo-botrányok 2017-es kirobbanásakor érezte úgy, hogy meg kell szólalnia. Először Facebookon kezdett el posztolni, és már ezzel is kivívta sokak szimpátiáját vagy épp ellenszenvét. Az iskola azonban hivatalos reakciót sosem adott, még a Magyar Táncművészeti Egyetem (MTE) akkori, éppen leköszönő rektorának, Szakály Györgynek címzett nyílt levelére sem, amelyben tucatnyi kérdést tett fel, egyebek mellett arról, hogy volt-e tudomása az intézménynek szexuális visszaélésekről vagy más abúzusokról, és indult-e ezek ügyében vizsgálat. Idén áprilisban aztán Dózsa Imrének is címzett egy nyílt levelet Facebookon: ebben az intézményt főigazgatóként 1979-91 és 1998-2008 között vezető, az Operaház örökös tagjának választott mestert 25 pontban vonja kérdőre.
László vádjai között szerepel például, hogy
– és ezek csak azok a pontok, amelyeket az Azonnalinak megszólalók meg tudtak erősíteni. László ráadásul ezek között nem említette a szexuális visszaéléseket, márpedig – mint az később kiderül – ezek sem voltak ritkák. Nyílt levelét egyébként már egykori iskolatársaival és balettmesterekkel folytatott beszélgetései után írta meg...
Ha kíváncsi a teljes tényfeltáró cikkre, ide kattintva az Azonnalin elolvashatja!
(Képek: Azonnali, MTI)