Megérkezett az idei első hó
Szép csendben óriási munkaügyi módosítást hirdetett ki a kormány - írja a Portfolio elemzése alapján az Úgytudjuk. A pénteki Magyar Közlönyben megjelent kormányrendelet értelmében a cégek egyoldalúan bevezethetik a 24 hónapos munkaidő-keretet. Ez lényeges könnyítés a most leálló, vagy tevékenységüket visszafogó (elsősorban termelő) nagyvállalatok számára, számukra ugyanis ez egy fontos rugalmassági elem lehet, akár az elbocsátásokat is visszafoghatja.
A munkaidő-keretet korábban elsősorban a mezőgazdaságra találták ki, és arra szolgált, hogy míg nyáron nagyon sok a tenivaló, addig télen kevesebb, de az 1 éves munkaidő-keret bevezetésével a nyári plusz munkaórákat télen úgymond lepihenték a dolgozók - így 1 évre vetítve ugyanannyit dolgoztak, mint más ágazatokban.
Ezt egyébként egy ideje már a gyári termeléseknél is alkalmazzák, így ha a gyártási igény nő, akkor többet dolgoznak a munkások, ha kevesebb a termékre az igény, akkor pedig kevesebbet.
A hátrány viszont abban rejlik a dolgozóra nézve, hogy például szombat délután bemegy dolgozni, de ezt nem fizeti ki a vállalat. Helyette hónapok múlva fog kapni egy pihenőnapot, ám az lehet, hogy mondjuk egy szerda éjjeli műszak, ami valljuk be, nem egyenértékű a munkavállaló számára.
A mostani kormánydöntés arról az oldalról érthető és racionális, hogy a kormány a leálló (elsősorban gyártó) cégeket akarja így támogatni. A kényszerű leálláson lévő cégek ugyanis most is állásidőre járó alapbért fizetnek az el nem bocsátott dolgozók számára, miközben kiesik a bevételük, később a 24 hónapos munkaidőkeret alatt viszont lehetősége lesz a munkaadónak az így kiesett órákat ledolgoztatni a munkavállalókkal.
Nem élnek vissza a cégek a rabszolgatörvénnyel a kormánylap szerint, nincs sok túlóráztatás
A Liga Szakszervezetek nem tudnak arról, hogy bárkit túlórára kényszerítettek volna. Reméljük, tényleg így van. Elvétve akad olyan cég, amely az év vége felé közeledve annyira kimerítette túlórakeretét, hogy a törvény által január óta lehetővé váló magasabb óraszámról egyezkedjen a munkavállalókkal - írja a Magyar Nemzet hétfői számában érdekképviseleti beszámolókra hivatkozva.