Kigyulladt a szarvaskői lovastábor
Az RTL Klub információi szerint az ország számos boltjában hiánycikké vált a hatósági áras tej. A riportban azt jelentették, hogy a literenként 209 forintos tej helyett már csak 300-400 forintért lehet tejet vásárolni. A KSH adatai szerint egy év alatt közel 55 százalékkal nőtt a tejtermékek ára. Az árstoppos, 2,8 százalékos tartós tej átlagára augusztusban 281 forint volt, a pasztőrözött 2,8 százalékos tejért viszont átlagosan már 414 forintot kell fizetni.
Az RTL kiemelte, hogy amikor a kormány januárban több alapvető élelmiszer mellett a tavaly októberi áron rögzítette a 2,8 százalékos UHT-tej árát, azt is előírta, hogy ugyanannyit kell belőle tartani, mint korábban.
A Tej Terméktanács megerősítette a hiány tényét, a szervezet szerint a nagy kereslet lehet a hiány oka, mert az árstoppos tejből már 70 százalékkal többet adtak el, mint tavaly.
„Elképzelhető, hogy a vásárlói igények olyan magasak, hogy időnként logisztikai fennakadások lehetnek. Egyértelműen az látszik, hogy óriási az igény a fogyasztók részéről, és az is látszik, hogy ez a tejkategória kannibalizálja más fogyasztói folyadéktej-kategóriák eladásait.” - emelte ki Harcz Zoltán, a terméktanács ügyvezető igazgatója.
Az Agrárminisztérium azonban csak ennyit közölt a feltett kérdésre:
„A magyar kormány azért döntött az élelmiszerárstopról, hogy megvédje a magyar lakosságot az elhúzódó háború és az elhibázott brüsszeli szankciók okozta inflációtól és az áremelkedéstől. Vizsgáljuk, ha a kereskedők az árstoppal érintett termékeken keletkező veszteséget más termékek árába fogják beépíteni, vagy ha a megfelelő mennyiség nem áll a fogyasztók rendelkezésére.”
A legutóbbi kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter elismerte, hogy az árplafonban benne rejlik az áruhiány fenyegetése. A kormány legkésőbb a jövő héten dönt arról, hogy október elseje után is fenntartják-e az élelmiszerek árstopját.
indexkép: Getty Images