Megérkezett az idei első hó
A hazai üzemanyagárakat több tényező is befolyásolja: egyrészt a kőolaj világpiaci ára, másrészt a forint dollárhoz viszonyított árfolyama – írja a Portfolio.
A cikk szerint az elmúlt hetekben a forint látványosan erősödött, ami rövid távon mérsékli a magyarországi üzemanyagárakat.
Hosszabb távon azonban inkább emelkedő benzin- és gázolajárakra érdemes felkészülni, a gazdasági nyitás, a turizmus élénkülése miatt az olajkereslet is emelkedni fog, ami drágább benzint és gázolajat eredményezhet.
A lap azt írja, hogy az olajárak november óta jelentősen emelkedtek, gyakorlatilag megduplázódtak. Ez az emelkedés pedig folytatódni fog a gazdasági nyitás miatt, mivel várhatóan erős növekedést lehet majd tapasztalni az üzemanyagok kereslete terén.
Pedig a forint az elmúlt hetekben jellemzően erősödött, ez a folyamat pedig az elmúlt napokban fel is gyorsult: így megtört a forint 3 éve tartó gyengülési trendje az euróval szemben, de a dollárral szemben is jelentősen erősödött a magyar fizetőeszköz, miközben április végén még 310 felett is álltak a jegyzések, az elmúlt órákban már a 290-es szint alá is beesett a kurzus.
De az olajárak és a forint / dollár árfolyama mellett még két további tényező is szerepet játszik az üzemanyagárak alakulásában:
– a kőolajtermékek és a kőolaj árak közötti árrés, ami várhatóan a kereslet élénkülésével növekedni fog,
– a szabályozói környezet, elsősorban a jövedéki adó, illetve egyéb szabályozás (pl. bioüzemanyag komponensek aránya).
A cikk szerint viszont az sem elképzelhetetlen, hogy a világszerte megugrott költségvetési hiányok miatt a jövőben megemelkedne az üzemanyagra vonatkozó jövedéki adó.
Gyakorlatilag a fogyasztók egyelőre csak annyit fognak érzékelni szerdától, hogy 2 forinttal olcsóbb lesz a benzin literje, míg a gázolaj ára nem változik.