2024. november 22., Cecília

Mindenki ügye

#választások #országgyűlési választás #önkéntes

Rengetegen szeretnének tiszta választásokat tavasszal, és most tesznek is érte

Nagy Donát 2021.11.04. 07:23

10 ezer ember jelentkezett eddig ellenzéki szavazatszámlálónak.

A választások tisztasága szempontjából rendkívül fontos, hogy lehetőleg minden induló párt delegáljon szavazatszámlálókat az ország minden körzetébe, írja a 24.hu. A Húszezren a tiszta választásért 2022-ben névre keresztelt (röviden 20k22) kezdeményezés azért jött létre, hogy ne fordulhasson elő olyan, ami 2018-ban történt,

akkor ugyanis sok szavazóbizottságban egyszerűen nem volt ellenzék által küldött tag.

A cikk szerint toborzás az előválasztással indult, és eddig közel tízezren jelentkeztek már. Van, aki akár Hollandiából is hajlandó hazajönni, hogy egy kis faluban ellássa ezt a feladatot, csak legyen végre egy tiszta választás.

A legutóbbi országgyűlési választáskor az ellenzéki pártoknak összesen valamivel több mint 15 ezer delegáltja volt. De ahogy a jelöltállításnál nem volt valódi együttműködés, úgy a szavazatszámlálók beosztásában sem, így rengeteg szavazókörben nem volt ellenzéki delegált.

val1
Fotó: Mohai Balázs / MTI/MTVA

 

Az elmúlt évtizedben még egyetlen olyan párt sem volt, amely 20 ezer szavazatszámlálót tudott volna küldeni egy országos választásra, ez még a Fidesz-KDNP-nek sem sikerült 2010 óta.

 

2018-ban így nézett ki a parlamentbe bejutó pártok delegáltjainak létszáma:

– 14 533 kormánypárti,
– 7616 jobbikos,
– 5173 MSZP-Párbeszédhez köthető,
– 1967 DK-s,
– 394 LMP-s szavazatszámláló volt.

Ez azt jelenti, hogy az ellenzéki pártoknak összesen 15 150 szavazatszámláló állt rendelkezésre. Mivel akkor még nem volt érdemi együttműködés közöttük, ezért fordulhatott elő az, hogy minden harmadik szavazókörre csak egy ellenzéki szavazatszámláló jutott, tízből egy szavazókörben pedig egyetlen ellenzéki szavazatszámláló sem volt

– mondta a 20k22 szóvivője, Ruskal-Klemm Csilla a Nemzeti Választási Iroda adataira hivatkozva. 

 

De a legérzékletesebb példa, amit a kezdeményezés létjogosultságának alátámasztására felhozott a szóvivő, az az, hogy a Nemzeti Választási Iroda adatai alapján a 2019-es európai parlamenti választások idején az 500 főnél kisebb lélekszámú települések szavazóköreinek háromnegyedében egyáltalán nem volt ellenzéki pártok által delegált szavazatszámláló.

 

Az előregisztráció során csak a nevüket, az email-címüket és az irányítószámukat kell megadniuk az önkénteseknek – az utóbbit azért, hogy a kezdeményezés szervezői képet kaphassanak arról, melyik régióban mennyi biztosra számíthatnak. A második körben aztán azt is meg kell válaszolniuk a leendő szavazatszámlálóknak, hogy milyen messzire hajlandóak elutazni a választások alkalmával, valamint három olyan helyszínnek is meg kell adniuk az irányítószámát, ahol szívesen vennének részt a voksok számolásában.

 

Akik vállalnák a szavazatszámlálást és az utazást is, azoknak érdemes észben tartaniuk, hogy a választás napja előtt eskütétel is lesz, ami után van egy hivatalos, de rövid oktatás is. 

Csatlakozzon Eger legnagyobb online közösségéhez, legyen tagja tematikus Facebook-csoportjainknak is! Találkozzunk az Egri ügyek csoportban is, már csak egy kattintás!
Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló