Csőtörés a Felsővárosban - VIDEÓ és FOTÓK
Lényegében egy nappal a szeptemberi iskolakezdés előtt, vasárnap éjjel jelent meg a Magyar Közlönyben egy sor rendeletmódosítás, amelyekkel a pedagógusok foglalkoztatásának szabályain változtatott a kormány. A módosítások nagy része megkönnyíti a betöltetlen tanári álláshelyek feltöltését, és alternatív megoldásokat kínál arra az esetre, ha az iskolák nem tudnak megfelelő végzettségű szakembert alkalmazni – írja a Népszava.
A lap cikke szerint a nyelvtanárok hiányát úgy orvosolnák, hogy minden iskolatípus bármely évfolyamán, így gimnáziumokban is alkalmazhatnak főiskolai szintű nyelvtanári végzettséggel vagy idegen nyelv- és irodalom szakos tanári felsőfokú végzettséggel és szakképzettséggel rendelkező pedagógusokat. A külföldi, anyanyelvi tanárok felvételét azzal könnyítették meg, hogy külföldi okleveleiket már nem kell Magyarországon elismertetniük.
A kormányrendelet egyértelművé tette továbbá, hogy nyelvvizsga nélkül is taníthatnak a pedagógusok, ha egyébként minden más diplomafeltételt teljesítettek (viszont vállalniuk kell azt, hogy az első minősítő vizsgáig megszerzik a nyelvvizsgát).
Fotó: Balázs Attila / MTI
Az óvoda- és iskolapszichológusok alakalmazását úgy könnyítik meg, hogy ha megfelelő végzettségű személlyel ez a munkakör nem tölthető be, akkor az intézmények ötéves határozott időre felvehetnek olyan jelentkezőket is, akiknek „pusztán” pszichológus végzettségük van (de vállalniuk kell, hogy öt éven belül megszerzik a szükséges pedagógus vagy szakpszichológus képzettséget is). A gyógypedagógus munkakörben pedig taníthat az is, aki óvónői, tanítói, tanári oklevéllel rendelkezik, de oklevelének megszerzése óta 1996. szeptember 1. napjáig szerzett legalább hét év tapasztalatot a gyógypedagógiában is.
Hasonlóképp egyszerűsítettek azon is, kiket lehet óvodapedagógusként alkalmazni: mostantól nincs szüksége felsőfokú óvodapedagógiai végzettségre, óvónő lehet az is – újból –, aki óvónői szakközépiskolában szerzett érettségi-képesítő bizonyítvánnyal rendelkezik – de csak akkor, ha oklevelének megszerzése és 1996. szeptember 1. között legalább hét év szakmai gyakorlatot szerzett.
Egy törvénymódosítás lehetővé teszi, hogy képesítés nélküli tanárokkal orvosolják a pedagógushiányt