Skip to main content
2025. március 28., Péntek, Gedeon, Johanna névnap

2019. nov. 30. Szombat, 01:00 | EÜ/Azonnali/MTI | Mindenki ügye

Ezt az öt népszavazási kérdést adta be az LMP, hogy megállítsák a klímaválságot

A párt azt kéri az emberektől: adjanak ők is ötleteket, miről lehetne klímaváltozás-ügyben népszavazni.

Öt népszavazási kérdést adott be a Nemzeti Választási Bizottsághoz (NVB) Kendernay János, az LMP társelnöke - számolt be róla az Azonnali. A kérdések mind klímavédelmi intézkedésekre irányulnak, egész pontosan ezekről szeretnének népszavaztatni:

1. Csak az éghajlatváltozásra gyakorolt hatás vizsgálata alapján dönthessenek-e az állami szervek minden olyasmiről, ami közvetlenül vagy közvetve kihat a széndioxid-kibocsátásra?

2-3. Csak olyan, villamosenergiát előállító erőműveket engedélyezzenek, amelyek megújuló energiával termelnek? Ez a kérdés két változatban szerepel a radikális és a mérsékelt klímavédők ízléséhez igazítva: 2022-es, illetve 2030-as kezdő dátummal.

4. 2025. január elsejétől ne legyen forgalomba hozható nem visszaváltható műanyag csomagolószer, kivéve a megújuló forrásból származó, teljes mértékben lebomló műanyag kivételével?

5. Az állami vagy önkormányzati cégek ne szerezhessenek be fosszilis üzemanyaggal működő járműveket utasszállítási célra?

A népszavazás kezdeményezéséhez először is meg kell várni, hogy az NVB rábólintson a kérdésekre: itt csak azt vizsgálják, hogy azok nem ütköznek-e alkotmányosan tiltott tárgyba, például nem igényelnek-e alkotmánymódosítást, vagy nincs-e hatásuk a költségvetésre. Ha az NVB hitelesíti a kérdéseket, utána négy hónap van arra, hogy kérdésenként kétszázezer aláírást összegyűjtsenek. Ha ez megvan, utána ki kell írni a népszavazást, aminek az érvényességéhez azonban az kell, hogy a választópolgárok több, mint fele, nagyjából négymillió ember, elmenjen szavazni.

Mivel ezt az érvényességi küszöböt még a minden propagandaeszközzel agyonreklámozott, a kormány által kiírt menekültkvóta-ellenes népszavazásnak sem sikerült elérnie, az volt az első kérdésünk Kendernay Jánoshoz, hogy miből gondolják, hogy az LMP kis, EP-eredménye alapján kétszázalékos pártként képes lesz arra, hogy ennyi embert elvigyen szavazni. (Fotó: Kendernay János átadja a népszavazási kérdéseket 2019. november 28-án/MTI)

Ez nem az LMP-ről szól, hanem a jövő generációról – mondta erre az LMP társelnöke, aki szerint Magyarországon a zöld ügyek iránt egyre nagyobb a támogatottság az LMP EP-választási eredményétől függetlenül is. Ő abban bízik, hogy nem csak ellenzéki, de Fidesz-szavazók is támogatják majd az aláírásukkal a kezdeményezést.

Ungár Péter, az LMP országgyűlési képviselője vasárnap azt közölte, a kezdeményezés célja, hogy minden beruházásnál figyelembe kelljen venni, milyen konkrét hatással lesz az a klímaváltozásra, az üvegházhatású gázok kibocsátására. Hangsúlyozta: a ma élők alkotják az utolsó generációt, amely aktívan és érdemben tehet a klímaváltozás "legszörnyűbb hatásainak" elkerüléséért, ezért minden semmittevéssel töltött hónappal, évvel még drasztikusabbak lesznek a jelenség hatásai. (Fotó: Ungár Péter az Országgyűlésben/MTI)

A kormány magatartását a kérdésben szerinte egyszerre jellemzi "a semmittevés, a sunnyogás és az össze-vissza beszélés", ez pedig azt jelenti, hogy nem végzik el a szükséges munkát a klímaváltozás mérséklésére és azért, hogy felkészüljenek a hatásaira.

Kérdésre válaszolva Ungár Péter arról beszélt: formális egyeztetések nem, informálisak azonban voltak más pártokkal a népszavazási kezdeményezés támogatásáról, hozzátéve, "véget ért az az ellenzéki időszak, hogy én informális egyeztetésekről a sajtót fogom tájékoztatni". Lényeges pontnak azt nevezte, hogy minél többen nyilváníthassanak véleményt, pártkötődéstől függetlenül, azok, akiknek fontos a klímaváltozás elleni harc.