Kigyulladt a szarvaskői lovastábor
Szerda délután hirdette ki az Orbán-kormány a veszélyhelyzetet, vagyis azt az Alaptörvényben meghatározott állapotot, amelyben a kabinet rendkívüli jogrendet hirdethet az ország egész területén. Hasonlóra – az egész országot illetően – nem volt még példa a rendszerváltása óta.
A 24.hu cikke szerint a különleges helyzet miatt számos településen a bejelentést követően néztek utána, mostantól milyen előírásokat kell követniük. Mivel konkrét kormányrendeletek még nem jelentek meg, még nem teljesen világos, mire hatalmazza fel a kabinet például az egyes hatóságokat és önkormányzatokat. A további részletszabályok azért fontosak, mert veszélyhelyzetben a kormány olyan rendeleteket alkothat, amelyekkel egyes törvények alkalmazását felfüggesztheti és a törvényi rendelkezésektől eltérhet.
Az önkormányzatok tekintetében ugyanakkor a 2011-ben elfogadott katasztrófavédelmi törvény rendelkezései érvényesek veszélyhelyzetben. A törvény pedig nem tesz különbséget különféle vészhelyzetek között, hanem ilyen esetben általánosságban a polgármesterekre ruházza az önkormányzati testületek hatásköreit.
A 46. paragrafus 4. bekezdése így fogalmaz:
Veszélyhelyzetben a települési önkormányzat képviselő-testületének, a fővárosi, megyei közgyűlésnek feladat- és hatáskörét a polgármester, illetve a főpolgármester, a megyei közgyűlés elnöke gyakorolja. Ennek keretében nem foglalhat állást önkormányzati intézmény átszervezéséről, megszüntetéséről, ellátási, szolgáltatási körzeteiről, ha a szolgáltatás a települést is érinti.
A jogszabályt emiatt már két, egyébként fideszes polgármester vezette településen, Komlón és Szekszárdon is úgy értelmezte a helyi településvezető, hogy a képviselők beleegyezése nélkül hozott rendeleteket. Komlón például a képviselők fizetését is lenullázta a polgármester, Szekszárdon pedig Ács Rezső városvezető önhatalmúlag elfogadta a költségvetést, holott a közgyűlés többségét nem a Fidesz, hanem az ellenzék uralja.
Egerben Mirkóczki Ádám polgármester egyelőre nem élt különleges jogkörével és a közgyűlésben ellenzékbe szorult Fidesz-képviselőket sem korlátozta jogaiban. Bár már pénteken - az iskolazárlat elrendelése után - bejelentette Mirkóczki az önkormányzati fenntartású óvodák és bölcsődék hétfői zárlatát, azt jogi szempontból csak a szombaton megjelent, 45/2020. (III. 14.) Korm. rendelet értelmében teheti meg egy település polgármestere. Eddig ugyanis a képviselő-testület felhatalmazására volt szükség Egerben is.