Matolcsy géniusza ismét megvillant: az euró bevezetése óriási hiba volt
Az Európai Unió nem számolt a magyar jegybankelnök gondolataival.
Szokás bántani szegény Matolcsy Györgyöt, a Magyar Nemzeti Bank elnökét szakmai nagyotmondásai, néha blődségei miatt, de igazság szerint a leginkább azért "bántják" a valódi szakemberek, mert minden megalapozottság nélkül tesz vad állításokat. Most például azt, hogy egész Európa rosszul járt az euró bevezetésével, de legfőképpen Németország (a világ harmadik legnagyobb gazdasága az USA és Kína után).
„Itt az ideje, hogy megkeressük a kijáratot az euró-csapdából. Veszélyes dogma azt állítani, hogy az euró volt a következő normális lépés Nyugat-Európa egyesítése felé. A közös európai valuta ugyanis egyáltalán nem normális, mivel a bevezetéshez szükséges alapfeltételek szinte egyike sem volt meg” – írta Matolcsy György nemzeti banki elnök az FT.com oldalon közzétett véleményében.
Matolcsy szerint a globális valuta létéhez szükséges feltételek a közös pénz bevezetése után két évtizeddel sem jöttek létre: nincs közös állam, az euróövezet nem terjed ki az EU GDP-jének legalább 10-15 százalékát létrehozó területre, s nincs közös pénzügyminisztérium, illetve pénzügyminiszter sem.
A bankelnök szerint a jelenleg eurót használó országok többsége jobb teljesítményt nyújtott a közös valuta bevezetése előtt, mint az utóbbi húsz évben, s ezért itt az ideje annak, hogy az EU felébredjen ártalmas álmából. Matolcsy azt is írta, hogy szerinte az euró bevezetésével az volt az egyik cél, hogy az EU versenyre keljen az USA-val, illetve az amerikai dollárral.
„Az eurózóna tagja számára lehetővé kell tenni, hogy a következő évtizedekben kilépjenek az övezetből, azoknak pedig, akik maradni akarnak, lépéseket kell tenniük annak érdekében, hogy fenntarthatóbb globális valutát működtessenek. 2022-ben ünnepeljük meg azzal az eurót kilátásba helyező maastrichti szerződést azzal, hogy átírjuk a dokumentumot” – fejezte be írását Matolcsy, bár azt nem említette, pontosan mely országok akarnak szerint kilépni az eurózónából.
A helyzet ugyanis az, hogy momentán senki. A közös valutából ugyanis - nem egységes mértékben ugyan - de az összes eurófelhasználó profitál. Az erős valuta ugyanis nincs kitéve akkora árfolyamingadozásoknak, mint a kisebb, nemzeti valuták, így a magyar forint. Továbbá az eurózóna országai pénzügyileg is segítik egymást, ha a másik bajba kerül, legutóbb például Görögország csődjét sikerült megakadályozniuk. De Matolcsy világában ezek nyilván nem számítanak...