Barokk Futóparádé Egerben
A járvány miatt mostanra egy jó ideje világszerte arcmaszkot hordanak az emberek, és friss kutatások szerint havonta nagyjából 129 milliárdot dobunk el. Ez azt jelenti, hogy a világon minden percben három millió maszk kerül a szemétbe, amelyeknek túlnyomó többsége mikroszálas műanyagból készült. A Dél-dániai Egyetem kutatói ennek a veszélyeire hívják fel a figyelmet a StudyFinds cikkében idézett tanulmányukban, hangsúlyozva: az így keletkező hatalmas mennyiségű műanyagszemetet megfelelően kell kezelni, hogy ne váljon egy újabb, környezetet veszélyeztető problémává.
Az eldobható maszkok biológiailag nem bomlanak le, és ha nem megfelelően szabadulunk meg tőlük, akkor az ezekből származó műanyagrészecskék bekerülnek a helyi ökoszisztémába, a vizekbe is. Ráadásul a maszkok esetében ez sokkal könnyebben és gyorsabban is történik, mint mondjuk a plasztik zacskóknál. Bár a szennyezés mértéke nem meghatározható, a kutatók szerint az kijelenthető, hogy több különböző káros anyag kering a környezetben a maszkok miatt.
A tanulmány végén több javaslatot is tettek a maszkok okozta probléma kezelésére:
- Azt ajánlják, hogy minden településen helyezzenek ki olyan szemeteseket, amelyekben csak a maszkokat gyűjtik.
- Az így összegyűjtött használt maszkok kezelésére külön szabályokat dolgozzanak ki a hatóságok, és azokat szigorúan tartsák is be.
- Lehetőleg inkább újrahasználható maszkokat használjunk.
Ugyanakkor mindezek mellett is javasolják olyan eldobható maszkok kifejlesztését, amelyek biológiailag lebomlanak.