Megérkezett az idei első hó
Miután a sajtóban több helyütt megjelent az az értelmezés, hogy a Magyar Orvosok Szakszervezete (MOSZ) szerint a tb-nek nem kellene állnia az intenzív osztályos ellátását azoknak, akik nem kérik a koronavírus elleni védőoltást, a szakszervezet még hétfőn este pontosító közleményt adott ki, melyben cáfolják, hogy ezt állították volna – írja a Mérce.
Ahogy azt portálunk is megírta, az Inforádióban hétfőn elhangzott interjúban Daróczy-Gaál Ágnes MOSZ-alelnök arról beszélt, hogyan lehetne a lakosságot arra ösztönözni, hogy felismerjék az oltás fontosságát, és elkötelezzék magukat a vakcina beadása mellett. Daróczy-Gaál Ágnes annak a véleményének adott hangot, hogy az egészségügyi dolgozóknak példát kellene mutatniuk az oltás beadatásával, az emberekben pedig azt kellene tudatosítani, mekkora terhet jelent az egészségügy számára a koronavírusos betegek ellátása, illetve milyen költsége van a kezelésüknek.
"Én azt gondolom, hogy akár szankcionáló módszerekkel is, de érdekeltté kell tenni az embereket abban, hogy beoltassák magukat. Meg kellene értetni az állampolgárokkal, hogy egy koronavírusos betegnek az intenzív osztályos kezelése akár a napi egymillió forintos költséget is elérheti, amit jelen pillanatban a tb finanszíroz a nagy közös kasszából, amelybe mindannyian beleadunk" – fogalmaztott, majd úgy folytatta:
Azt gondolom, ha valaki vállalja azt a kockázatot, hogy nem oltatja be magát, akkor viszont vegye számításba azt, hogy esetlegesen egy ilyen két-három hetes intenzív osztályos kezelést saját zsebből fog kelleni megfinanszíroznia, ami akár tizennégy-huszonegy millió forintra is rúghat, amennyiben elkapja a vírust, és intetnzív osztályra is kerülhet miatta. Ennek az információnak a fényében már nem biztos, hogy olyan sokan tiltakoznának az oltás ellen.
Arra a felvetésre, hogy e logika alapján az extrém sportolók egyes kezeléseit sem fedezheti a társadalombiztosítás, Daróczy-Gaál Ágnes azt mondta, a magyar jogrendben van arra példa, hogy a fokozott kockázatvállalással járó magatartás lehetséges következményeit a jogalkotó kivette a tb által finanszírozandó körből. "Ha egy siklóernyős a siklóernyőzés következtében balesetet szenved, az ellátását akkor is magának kell állnia, ha fizet tb-t" – jegyezte meg.
A nagy visszhangot kapott nyilatkozat megjelenése után a MOSZ közleményben pontosított. Szerintük ugyanis téves és félrevezető értelmezések születtek a riport kapcsán. Azt írják:
"1. A Magyar Orvosok Szakszervezete NEM képviseli azt, hogy aki nem kéri a védőoltást, annak ne állja a társadalombiztosítás az ellátását.
2. A MOSZ üdvözli, hogy már több ezer egészségügyi dolgozó megkapta a koronavírus elleni oltást, és szorgalmazzuk, hogy az minél szélesebb körben, minél hamarabb elérhető legyen.
3. A hivatkozott riport arról szólt, hogy a tudomány eredményeként megjelenő védőoltás jelentheti a megoldást a járványban, illetve fontos, hogy az egészségügyi dolgozók az oltás felvételével példát mutassanak.
4. Nem hagyható figyelmen kívül, hogy alelnökünk az oltás elmaradásának több sajnálatos hatásáról is beszélt, amelyet nem lehet kiragadni a beszélgetés kontextusából. Az egyén és a társadalom számára is rendkívüli terhet jelent a megbetegedés, ennek elkerülésére minden lehetőséget meg kell ragadni.
5. A szakszervezet véleménye szerint fontos felhívni a társadalom figyelmét a közös felelősségvállalás fontosságára, amelynek nagyon fontos elemét alkotja a védőoltás, amikor széles körben elérhetővé válik."
A Mérce cikke megjegyzi, hogy a szervezet Facebook-oldalán közzétett közlemény alatt olvasható kommentek alapján többeket nem győzött meg a pontosítás. Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő pedig saját közösségi oldalán a szakszervezet nyilatkozatára reagálva azt írta: a MOSZ elnöksége ahelyett, hogy bocsánatot kérne vagy lemondatná Daróczy-Gaál Ágnes alelnököt, a pontosítással "elmagyarázza, hogy rossz a fülünk".
(Indexkép: Veres Nándor / MTI)