2024. május 18., Erik Alexandra

Mindenki ügye

Lényegében összeomlott a turizmus Magyarországon

2019.11.30. 00:00

Csaknem ezermilliárd forint ment a levesbe. Eger is megsínylette a válságot.

 

Idén 43-48 százalékkal csökken a vendégéjszakák száma, ami közel 250-300 milliárd forint kiesést okoz a turizmusban a Szallas.hu elemzői szerint, idézi a portfolio.hu.

 

Ám a multiplikátorhatás miatt a magyar gazdaság ennek háromszorosát, közel 800-900 milliárd forintot veszít.

 

A 428 ezer hazai munkahelyet jelentő, a GDP 8,5 százalékát generáló turizmus, mint iparág 2020. március 14-én leállt. Az egymásrautaltság végett, ha egy gyógyfürdő csődbe megy, a környék szálláshelyeinek és vendéglátó egységeinek sem lesz vendége. „Nemcsak a külföldi turisták hiánya, hanem a helyiek szokásainak átalakulása is negatívan hat. Egy németországi elemzés szerint az emberek 91 százaléka jelenleg kevesebbet költ az éttermi látogatásokra és a szabadidős tevékenységekre, ötből négyen az utazásra fordított kiadásaikat is visszafogták” – nyilatkozta Szigetvári József, a Szallas.hu Csoport vezérigazgatója.

 

Elindul egy ördögi kör: ha nem költünk étteremben, az étterem tulajdonosa is kevesebbet vásárol a helyi zöldségesnél, elhalasztja a fogászati kezelést, az autóvásárlást és így tovább.

 

Éppen emiatt sokkal nagyobb a magyar gazdaságot ért kár.

 

A KSH adatai szerint 2019-ben a külföldiek és a magyarok összesen 31 millió vendégéjszakát töltöttek Magyarországon, ez csökkent idén 43-48 százalékkal. Szigetvári József szerint az is egyértelmű, hogy a turizmus és vendéglátás lesznek az utolsók az iparágak között, melyek ismét fel tudnak pörögni.

 

 

A KSH mai friss adatai szerint 2020. márciusban a koronavírus-járvány hatására a külföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken (szállodákban, panziókban, kempingekben, üdülőháztelepeken, valamint közösségi szálláshelyeken) eltöltött éjszakák száma 68, a belföldi vendégek által eltöltötteké 61 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához képest. A kereskedelmi szálláshelyek – folyó áron számolt – összes bruttó árbevétele 60 százalékkal kevesebb volt.

 

A Szallas.hu elmezői öt trendet látnak a válság után:

 

- Megnövekedett igény a tisztaságra, ami várhatóan évekig fontos tényező lesz a szállásfoglalásnál

 

- A teljes ellátás még keresettebb lesz - miután hónapokig magunknak kell az ételekről gondoskodni, alig várjuk, hogy ezt valaki más megtegye helyettünk.

 

- A kijárási tilalom végén népszerűek lesznek a kuponos, vagy olcsó szállások és az akciók, mert sokan csak ezeket fogják tudni megengedni maguknak.

 

- Inkább a saját autós vagy biciklis kirándulást fogjuk választani a repülős és vonatos utazásokkal szemben.

 

- A korlátozások feloldása után akár 20-30 százalékos kedvezményt is fognak adni a szállások, hogy minél több vendég számára legyenek vonzóak.

 

Kormányinfó: a budapestiek is mehetnek vidékre, a belföldi turizmus beindulását júniusra várják

Gulyás Gergely miniszter a kormány újabb döntéseiről is beszélt a csütörtöki sajtótájékoztatóján. Fontos pontosító kijelentést tett a csütörtök délelőtti Kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, ami a kijárási korlátozás alatt lévő fővárosiakat és Pest megyeieket érinti - számolt be a portfolio.hu.

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló