Megérkezett az idei első hó
Több ezer felnőtt, aktívan dolgozó amerikai kikérdezéséből és alvási pontszámaiból következtették ki az Arizona Egyetem kutatói, hogy az együtt alvás hatással lehet arra, hogy másnap milyen jól érezzük magunkat, írja a HVG. A lap szerint ugyanis akik partnerrel (de nem gyerekkel) osztották meg az ágyukat, azok gyorsabban elaludtak, hosszabb ideig aludtak, de főként kipihentebb ébredésről számoltak be.
A romantikus partnerrel vagy házastárssal való alvás nagy előnyökkel jár az alvás egészségére nézve, beleértve az alvási apnoe kockázatának a csökkenését, az álmatlanság súlyosságát és az alvásminőség általános javulását
– mondja Brandon Fuentes, az Arizona Egyetem pszichiátere, aki szerint bár nem teljesen világos, hogy a mentális egészség javulása az együttalvásnak, vagy eleve a romantikus kapcsolat minőségének köszönhető-e, de az elkötelezett kapcsolatban élő emberek jobb testi és lelki egészségben vannak, mint az egyedülállók.
A legtöbb tanulmány (köztük az idézett is), amely az egyedül alvás vagy a közös ágyban való alvás eltéréseit tárta fel, önbeszámoló alvásminőségre támaszkodott. Csak néhány kutatás foglalkozott azzal, hogy a romantikus partnerrel való alvás valójában hogyan befolyásolja az alvás döntő neurológiai fázisait, például a gyors szemmozgásos alvást (REM), írják.
Érdekes módon az derült ki, hogy a párok nemcsak alvás közbeni mozgásukat, hanem alvási szakaszaikat is szinkronizálják. Amikor ugyanabban az ágyban aludtak, a REM alvásuk 10 százalékkal nőtt, és folyamatosabb volt annál, mint amikor egyedül aludtak.
A cikk szerint ugyanakkor az ehhez hasonló felmérések nem tudják biztosan megmondani, hogy valójában miért jobb a partnerrel való alvás, csak azt, hogy létezik összefüggés.
Borítóképünk illusztráció, fotó: Pixabay