Megérkezett az idei első hó
A Demokrata Párt jelöltje, a 78 éves Joe Biden és alelnök-jelöltje, az 56 éves Kamala Harris (aki az első nő lesz ebben a tisztségben) nyerte meg az Amerikai Egyesült Államok elnökválasztását, ami szombat estére vált egyértelművé. A szavazatok számlálása már a választás keddi napja óta zajlott, több államban azonban elhúzódott a rekordszámban beérkező szavazat, a levélszavazatok nagy száma (a koronavírus-járvány miatt jóval több államban engedélyezték, illetve könnyítették meg a kérelmezését) és az államok saját választási szabályozásai miatt. Végül azonban Pennsylvania állam szombaton győztest hirdetett, így Biden megszerezte az állam 20 elektori voksát (az elnök személyéről közvetlenül az elektorok szavaznak, elvileg az adott állam lakóinak döntése értelmében), ezzel bebiztosította győzelmét.
Kétpárti együttműködést szorgalmazott és a nemzeti egység fontosságát hangsúlyozta Joe Biden szombat éjjel a Delaware államban lévő Wilmingtonban mondott beszédében, első feladataként pedig a járvány elleni küzdelmet jelölte meg.
"Nem fogok takarékoskodni az erőfeszítésekkel és a kötelezettségvállalásokkal, hogy gátat vessek a járványnak" - jelentette ki, és közölte, hogy már hétfőn tudósokból és szakértőkből álló csoportot nevez ki, hogy segítsen megbirkózni a feladattal. Beszédében hangsúlyozta: büszke arra, hogy demokrata párti politikus, de nem demokrata párti elnök lesz, hanem valamennyi amerikai elnöke. Felidézte, hogy 74 millió amerikai szavazott rá, többen, mint bármelyik elnökre az amerikai történelem során.
"E nemzet tagjai hallatták hangjukat. Egyértelmű győzelemhez juttattak bennünket, meggyőző győzelemhez" - fogalmazott. Hozzátette, hogy megérti azoknak a kiábrándultságát, akik vetélytársára, Donald Trump jelenlegi elnökre voksoltak, de - mint mondta - "adjunk egymásnak egy esélyt. Itt az ideje, hogy félretegyük az éles retorikát, lehűtsük a kedélyeket és ismét egymásra nézzünk, beszéljünk egymással. Eljött az idő, hogy begyógyítsuk a sebeket Amerikában. Olyan elnök leszek, aki nem megosztja, hanem összefogja az embereket" - hangoztatta. Kifejtette: azt szeretné, ha kormányzata összetétele tükrözné Amerikát, az amerikai társadalmat. Feladata fontos részének nevezte az Egyesült Államokban meglévő rendszerszerű fajgyűlölet elleni küzdelmet, valamint a klímaváltozás visszaszorítását.
Donald Trump hivatalban lévő elnök egyelőre nem tartott beszédet, ugyanis nem ismerte el vereségét. Twitter-posztjaiban kedd óta azt állította, hogy választási csalások történtek, egyes államokban a szavazatszámlálás leállítását követelte a forduló eredmények hallatán, nemrég pedig azt is közölte, hogy magát tekinti győztesnek. Eközben a republikánusok és jogászaik több államban is kezdeményezték a szavazatok újraszámlálását.
Joe Biden győzelme óta egymás után gratulálnak a világ politikusai az új amerikai elnöknek. Akad olyan ország, ahol a külügyminiszter tette meg ezt a gesztust először (Németország), de olyat nem könnyű találni, ahol egyetlen kormánypárti politikus sem emlékezett meg Bidenék választási győzelméről - vette észre a 24.hu. Magyarország egyelőre ilyen, miközben Közép- és Kelet-Európából is már szinte mindenki gratulált az új elnöknek. A lengyel elnök Twitter-oldalán tette ezt meg, Milos Zeman cseh államfő táviratban gratulált Joe Bidennek. Andrej Babis cseh kormányfő is Twitteren gratulált, ahogy Andrej Plenkovic horvát kormányfő is. Janez Jansa szlovén kormányfő ugyan nem gratulált Bidennek, de megszólalt a választások után. Jansa „érdekesnek” nevezte az eredményt. Szintén elmulasztotta a gratulációt a szerb elnök, Boris Tadic. A Fideszből egyelőre csak Hollik István reagált az eseményekre, de ő sem gratulált, inkább Trumpot méltatta.
Frissítés: Időközben Orbán Viktor miniszterelnök is gratulált Joe Bidennek a győzelméhez.