Megérkezett az idei első hó
Május 4-től újraindul Magyarországon az egészségügyi ellátások nagy része, így a háziorvosi és a fogászati ellátás, a szakrendelések, az egynapos ellátások, a transzplantációk és a magánszolgáltatások is – derült ki az Index birtokába került miniszteri levélből. A portál szerint az egészségügyi intézmények vezetői várták a lépést, ám így is sok a kérdőjel. Kérdéses például, hogy honnan kapnak megfelelő számú védőfelszerelést.
A portál által megismert, április 30-i keltezésű levélben Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere azt írja, hogy a járványhelyzet kedvező alakulása miatt elrendeli az egészségügyi ellátás újraindítását. Vagyis: május 4-től már nem csupán a sürgős, azonnali ellátást igénylő beavatkozásokat engedélyezik, hanem újraindulhat a
háziorvosi és házi gyermekorvosi, továbbá védőnői ellátások és a fogászati alapellátás,
a járóbeteg szakellátás, ideértve a diagnosztikai ellátásokat és a fogászati szakellátást is,
az egynapos ellátások,
a fekvőbeteg szakellátásból a rehabilitáció és a transzplantációs beavatkozások,
a nem közfinanszírozott (magán) ellátások.
Kásler azt kéri, hogy a COVID-19 átviteli szempontjából alacsonyabb kockázatot jelentő, egyben a beteg egészségügyi állapota szempontjából sürgősebb beavatkozásokat végezzék el – írja az index.
Háziorvos, fogász
A háziorvosi és a fogászati alapellátáshoz is telefonon kell időpontot kérni, a rendelőbe lépéskor pedig meg kell mérni a testhőmérsékletet. A rendelőkben be kell tartani a 1,5 méteres távolságot, a dolgozók részére pedig biztosítani kell a kézfertőtlenítőt és a védőeszközöket. A telefonos egyeztetés utáni orvos-beteg találkozásnak előjegyzés szerint kell történnie, óránként maximum 4 beteget szabad megvizsgálni.
Járóbetegek szakellátása
Itt is csak telefonos egyeztetés után lehet megjelenni, itt is kötelező a testhőmérseklet-mérés és a 1,5 méteres távolság. Emellett „meg kell teremteni egy olyan elektronikus egészségügyi szolgáltatást, amely lehetővé teszi a személyes találkozás nélküli kapcsolattartást, a pácienssel való kommunikációt, telefonos vizit lebonyolítását" idézi az Index a tájékoztatást. Az első, telefonos konzultáció után három további kimenetel lehetséges:
– megnyugtató, nincs további teendő a beteggel.
– kérdéses, ez esetben újabb távkonzultáció, gyógyszerfelírás e-receptre.
– problémás, ebben az esetben a személyes vizsgálat nem kerülhető el, a beteget időpontra kell hívni.
"Telefonos konzultáció alapján az orvos rendelkezhet a kórházi beutalásról és mentőrendelésről. Az intézményi vizsgálat esetén óránként maximum 4 vizsgálat javasolt. Csak olyan szakrendelés működhet tehát, ahol előjegyzés alapján fogadják a betegeket. A beteg épületbe való belépésekor kötelező elővizsgálatot (pre-triage) tartani, ahol meg kell mérni a beteg lázát, kézfertőtlenítést kell végezni, ki kell tölteni a járványügyi kérdőívet és védőmaszkot kell biztosítani a betegnek" – írja az Index.
Hogy ehhez mit szóltak az egészségügyi intézmények és hogy szerintük van-e elegendő felszerelés az új helyzethez, kiderül az Index beszámolójából.
Ezek lesznek az új élet szabályai hétfőtől Heves megyében is