Megérkezett az idei első hó
A területi közigazgatásban dolgozók koronavírus-tesztelésével folytatódik hétfőtől az országos célzott csoportos tesztelés, amelyben felhasználják a bölcsődék, óvodák, nevelési és oktatási intézmények és szociális otthonok kéthetes tesztelése során szerzett tapasztalatokat – közölte a Miniszterelnökség szombaton az MTI-vel.
A közleményben emlékeztettek arra: a kormány november 20-án indított átfogó, országos célzott csoportos tesztelést, hogy felmérje a fertőzöttek arányát azokban a hivatásokban, amelyekben a dolgozók jellemzően sok állampolgárral vannak kapcsolatban munkájuk során, illetve a vírus szempontjából veszélyeztetett csoportokat látnak el.
Az Operatív Törzs a bölcsődékben, óvodákban, nevelési oktatási intézményekben, szociális intézményekben és egészségügyi intézményekben két hete zajló antigén gyorstesztekkel végrehajtott tesztelési folyamat tapasztalatai alapján ezekben a szakmacsoportokban felmérte az átfertőzöttség mértékét – közölték.
A Miniszterelnökség tájékoztatása szerint az iskolai teszteléseket követően az Operatív Törzs tovább elemzi az első és második heti adatokat, és később dönt arról, hogy ezekben a szakmacsoportokban lesz-e újabb tesztelés a későbbiekben. (A Portfolio azt írja, volt, ahol már jelezte is a tankerület az intézményvezetőknek, hogy az Operatív Törzs rendelkezése alapján a köznevelési és a szakképző intézményekben dolgozók tesztelését egyelőre leállítják.)
Fotó: Varga György / MTI
A szociális otthonokban az elmúlt heti tesztelések eredményei alapján a fertőzöttek aránya magasabb – országosan 3,7 százalék –, mint más szakmacsoportoknál, ezért a kormányhivatalok továbbra is biztosítják a tesztelés lehetőségét az intézmények számára.
A tesztelés egyébként önkéntes, és mint a 444 írja, sokan nem vállalták. Ezzel kapcsolatban Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádióban azt nyilatkozta:
Most is, ugye, most fejeztük be az eddigi legnagyobb tesztelési akciónkat, hogy nyissak egy zárójelet, ahol a kórházi dolgozókat, a szociális intézetben dolgozókat, az óvodákat és iskolákat is leteszteltük, és 70 százalék volt hajlandó tesztelni. Tehát nem arról beszélünk, hogy oltást kapni, hanem 70 százalék vállalkozott arra, hogy őt leteszteljék, a többi elutasította.
Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivője az ATV Híradójának azt mondta: sok tanár azért döntött így, mert attól tartanak, nem kapnak 100 százalékos táppénzt, kiderül, hogy fertőzöttek, és ezért kiesnek a munkából.
Kásler Miklós humánminiszter pedagógusok leveléből kiderül, hogy a 100 százalékos összeget csak akkor kaphatják meg, ha a Nemzeti Népegészségügyi Központ főosztálya elismeri a betegséget munkaköri megbetegedésnek; ebben az esetben a korábbi táppénz és a 100 százalékos összeg közötti különbséget utólagosan fogják a pedagógusnak jóváírni.