Megérkezett az idei első hó
Megállíthatatlannak tűnik az óvodapedagógus szakra jelentkezők számának csökkenése. Idén hatszázzal kevesebben felvételiztek erre a képzésre, mint tavaly, és körülbelül feleannyian, mint öt éve – írja az eduline.hu.
A portál cikke szerint az elmúlt években folyamatosan csökkent az óvodapedagógusnak készülők száma, és a friss felvételi statisztilák alapján idén 2234-en jelentkeztek, aminél utoljára 2008-ban volt alacsonyabb a felvételizők száma. Ebben egyébként az alacsony kezdő fizetések mellett alighanem a felvételi szabályok 2020-as szigorítása is komoly szerepet játszik – tette hozzá az Eduline.
Az majd csak július végén derül ki, hogy a jelentkezők közül hányan kezdhetik el az egyetemi vagy főiskolai képzést, de az elmúlt öt év arányai alapján idén negatív rekord születhet. Ráadásul – mutat rá a cikk – az elsőévesek közül sem mindenki szokott eljutni a diplomaszerzésig: a friss statisztikák szerint
minden negyedik, de inkább minden harmadik óvodapedagógus szakos lemorzsolódik időközben.
Tovább rontja a helyzetet, hogy sokan a diploma megszerzése után pár évvel otthagyják a pályát. Ezzel kapcsolatban Szabó Zsuzsa, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke korábban azt mondta:
annyira alacsonyak a bérek, hogy ritka, hogy valaki öt évnél tovább is óvodában dolgozzon.
Az óvodapedagógusok bére ugyanis az első tizennégy évben gyakorlatilag nem emelkedik (csak akkor, ha vállalják a portfólióírást és a minősítést, és átlépnek magasabb kategóriába), majd a tizenötödik évtől számíthatnak fizetésemelésre – pótlékkal együtt bruttó 6 ezer forintra.
Az első tizennégy évben az alapbérük bruttó 260 ezer forint, ehhez jön hozzá az 52 ezer forintos ágazati szakmai pótlék, vagyis összesen 312 ezer forintot keresnek. Ennek a nettója családi és egyéb adókedvezmény nélkül 207.480 forint.
Ennek fényében nem meglepő, hogy a tanév kellős közepén 459 óvónői állást hirdetnek, nemcsak kistelepülési óvodákba kellenének óvodapedagógusok, hanem sok budapestibe is.