Kigyulladt a szarvaskői lovastábor
Orbán Viktor egy olyan videót tett közzé a Facebook-profilján, amelyen látható egy emléktábla a felirattal: „Fiume – Tengerre magyar“. A horvát sajtó ezt azonnal átvette, de a „Tengerre magyar” felszólítást „magyar tengernek” fordította, mintha Orbán magyar területnek tartaná az 1920-ig a Magyar Királysághoz tartozó Fiume, azaz Rijeka kikötőjét - írt az Azonnali.
A 24 Sata horvát bulvárnapilap azt írta, hogy „Orbán megint provokál”. A baloldali Nacional hetilap is azt állította cikkében, hogy a „Tengerre magyar” „madjarsko more”-t, azaz „magyar tengert” jelentene. A szerb soviniszta bulvárnapilap, az Informer is azonnal átvette a félrefordítást, de ők kárörömmel tálalták: „dühösek lesznek a horvátok, Orbán elveszi tőlük Fiumét”.
A fiumei baloldali Novi List napilap egyenesen azt kérdezte véleménycikkben,
„hogy Horvátország reagál-e hivatalosan a feliratra, miszerint Fiume magyar tenger”.
Orbán Viktor videójában azonban egyértelműen látható, hogy nem „magyar tenger”, hanem a kossuthi mondat, miszerint „tengerre magyar”, szerepel az emléktáblán – ami ellen azon Horvátországnak se lehet kifogása, ahova számos magyar turista jár „a tengerre”.
Végül a zágrábi kormány részéről a félrefordított emléktáblára Oleg Butković, horvát közlekedésügyi miniszter reagált, aki azt írta a Facebookján: „a kormány nem reagál olcsó provokációkra”, de arra figyelmeztetett: „a történelem történelem marad”. Butković azt hangsúlyozta, hogy „Rijeka [Fiume] Isztria mellett az első volt, amely fellázadt a fasizmussal szemben, ezért tiszteletet érdemel”, és ezt várja el más kormányoktól.
Friss kutatás: a többségnek fáj Trianon, de kevesen tudják, mikor írták alá a békeszerződést
Sokan tartják nagy tragédiának, mégis alig tudnak róla valamit az emberek. A magyarok többségét érdekli a történelem, a trianoni békeszerződés körüli eseményekre négy ember közül három kíváncsi - derült ki a Trianon 100 MTA-Lendület Kutatócsoport idén májusban készült, reprezentatív felméréséből. Sokak családja közvetlenül is érintett: a válaszadók 28 százalékának van határon túlról átköltözött rokoni ága a múltból.