Megérkezett az idei első hó
A héten tartják Siófokon a Magyar Kórházszövetség 34. kongresszusát, amelyen pénteken Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkára is felszólalt. Az államtitkár az MTI beszámolója szerint az egészségügyi intézmények finanszírozásának változásáról beszélt, de szót ejtett a műtéti várólistákról és a nővérek fizetéséről is.
"Csak akkor tudunk józan és megfontolt változtatásokat elérni az egészségügyben, ha állandó párbeszéd van a szakmával" – mondta Takács, hozzátette: a változtatásokról a nyár közepéig stratégiai anyagokat készítenek az egészségügyi háttérintézmények és a minisztériumi apparátus, amelyeket megosztanak majd a Magyar Orvosi Kamarával, a kórházszövetséggel, a háziorvosok szervezetével. "Célom, hogy a megoldási javaslatokat úgy vigyük a kormány elé, hogy abban egyetértünk; a belügyminiszter is ezt várja el" – fogalmazott.
Többlépcsős átalakítást terveznek
Azt mondta, hogy a finanszírozási rendszer 15 éve vár ráncfelvarrásra, és szerinte azóta a keretváltozások "nem feltétlenül követték" a területi ellátási kötelezettségeket. Első lépésként tavaly meghatározták a finanszírozás lakosságarányos kereteit, és most Takács közölte: biztos, hogy még a nyáron folytatják a munkát. Hangsúlyozta, hogy a különböző kórházcsoportok finanszírozása között jelentős különbségek vannak; szerinte például semmi nem indokolja azt, hogy két hasonló portfólióval bíró megyei kórház egyikében a finanszírozás alapját jelentő súlyszám 5,2, a másiknál 13,2 legyen.
Mint mondta, vannak jobban és kevésbé jól finanszírozott orvosi szakmák, aminek az az oka, hogy bizonyos szakmai lobbicsoportok erősebbek voltak a homogén betegségcsoport alapú finanszírozás terén. "Ma két-három jól finanszírozott orvosi szakma eltartja a kevésbé jól finanszírozottakat; az a kórház azonban, ahol csak fül-orr-gégészet, traumatológia és gyermekgyógyászat van, biztosan adósságot halmoz fel" – tette hozzá.
Közölte:
három lépcsőben tervezik kivezetni az egészségügyi intézmények átlagfinanszírozását. Elsőként a járóbeteg-ellátás és az egynapos sebészetet, utána az aktív betegellátás, végül a krónikus betegellátás esetében szüntetik meg ezt a finanszírozási formát.
Várólisták, nővéri fizetések
Az államtitkár beszélt arról is, hogy a kórházak többsége elérte a 2019-est megközelítő szintet az elvégzett műtétek száma, ami látható a várólista-teljesítményeken is.
Figyelembe kell venni, hogy a Covid-járvány alatt sok műtét olyan betegek miatt maradt el, akik nem vállalták a beavatkozást. Ők rajta maradtak a listán, csak hátrébb sorolódtak"
– mondta.
Takács Péter egy kérdésre közölte: az átlagnővéri kereset 2022 első negyedévében bruttó 545 ezer forint volt, "igaz, ezért a nővérek több mint 200 órát dolgoztak". Az alapfizetés alacsony, de a túlmunka viszonylag jól meg van fizetve. Az összeg egyébként 2,7-szerese a 2015-ös átlagkeresetnek – fűzte hozzá.