2024. május 2., Zsigmond

Mindenki ügye

A parlament 90 nappal meghosszabbította a rendkívüli jogrendet

2019.11.30. 00:00

Ezúttal az ellenzék támogatásával fogadták el a felhatalmazási törvényt.

 

A 444.hu beszámolója szerint kedden a jelenlévő képviselők többsége, 180 igen, egy nem szavazattal elfogadta a kormány rendkívüli felhatalmazásáról szóló törvényjavaslatot, amelyhez Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn további, szigorúbb járványügyi intézkedés bevezetését kötötte.

 

A törvény értelmében a kormány a követező 90 napra felhatalmazást kap, hogy veszélyhelyzetben olyan rendeleteket alkothat, amikkel egyes törvények alkalmazását felfüggeszti, törvényi rendelkezésektől eltérhet, vagy egyéb rendkívüli intézkedéseket hozhat. A rendkívüli rendelkezéseket tartalmazó rendeleteit pedig a kabinet akkor is megalkothatja és hatályban tarthatja, ha az Országgyűlés a járvány miatt képtelen ülésezni.

 

A javaslatról szóló vitát nyitó beszédében Varga Judit igazságügyi miniszter úgy fogalmazott, a rendkívüli jogrend bevezetésére azért van ismét szükség, hogy a kormány a lehető leggyorsabban lehessen védekezést segítő intézkedéseket hozni. Szerinte jó esély van rá, hogy a 90 napos határidő végéig elérhetővé válik Magyarországon a koronavírus elleni védőoltás, és azzal okafogyottá válik a rendkívüli jogrend meghosszabbítása.

 

Fotó: Kovács Tamás / MTI

 

Az ellenzéki frakciók képviselői hangsúlyozták, hogy már korábban jelezték, megadják a kormánynak a rendkívüli felhatalmazást – hiszen ezúttal megjelöltek benne egy határidőt, amit tavasszal hiányoltak a pártok –, ugyanakkor többen is arra szólították fel a kabinetet, hogy ezt csak járványügyi és a gazdasági védekezésre használják.

 

A törvényt végül azok a független képviselők nem szavazták meg, akik ezt a szavazás előtt nem sokkal nyilvánosan jelezték is. Hadházy Ákos, Szél Bernadett és Szabó Szabolcs szerint az egészségügyi válsághelyzet és a járványügyi veszélyhelyzet korlátlan felhatalmazást ad a kormánynak a járványkezelésre, a felhatalmazási törvény bevezetése "csak egy újabb kommunikációs színjáték".

 

A három képviselő részt sem vettek a javaslatot tárgyaló parlamenti ülésen, a törvénnyel kapcsolatban kiadott közelményükben pedig azt írták, a korábbi tapasztalatok szerint "a kormány gátlástalanul visszaélt a rendeleti kormányzás adta lehetőségekkel”.

 

Székely Sándor független baloldali képviselő, a Szanyi Tibor-féle Igen Szolidaritás Magyarországért Mozgalom politikusa viszont nem maradt távol, hanem nemmel szavazott a törvényjavaslatra. Ő szintén arra hivatkozott, hogy a kormány tavasszal sem jól használta a kormány a lehetőségeit, hanem ellentmondásos intézkedéseket hozott, amelyeket "egyébként saját hatáskörben, vagy a kétharmados országgyűlési többségével is simán meg tudott volna tenni".

 

Összeomlana Eger működése, ha a járványra hivatkozva a kormány felfüggesztené az iparűzési adót

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló