Reggeli csúcsforgalom ellen: kukásautóstop Egerben
Az igazságügyi bizottság által tárgyalt törvényjavaslat célja, hogy hatékonyan fellépjen az internetes térben megjelenő gyűlöletkeltő és agresszív tartalmak ellen, különösen az erőszakot, halált vagy különös kegyetlenséget kívánó megnyilvánulásokkal szemben. A tervezet szerint az ilyen tartalmak megosztása, közzététele egyéves szabadságvesztéssel büntethetővé válna.
Vétségként kezelnék azokat a kommenteket, ábrázolásokat vagy médiafájlokat, amelyek beazonosítható személyek vagy csoportok ellen irányuló, erőszakos vagy halált okozó szándékot, illetve kívánságot fejeznek ki.
A szabályozás kiterjedne közösségek és embercsoportok elleni agresszív megnyilvánulásokra is.
Az oktatási, ismeretterjesztő, tudományos vagy művészeti célú közlések nem büntetendők, amennyiben azok nem alkalmasak félelemkeltésre.
Az indoklás hangsúlyozza, hogy a véleménynyilvánítás szabadsága nem vonatkozik az erőszakos halálra buzdító vagy gyűlöletkeltő megnyilvánulásokra. A „lájkolás” önmagában nem von maga után jogi felelősséget, de a sértő kommentek megosztása már jogsértőnek minősülhet.
A javaslat parlamenti elfogadáshoz kétharmados többség szükséges. A törvény 2025. január 1-jétől lépne hatályba, ha elfogadják.
indexkép: Getty Images