Megérkezett az idei első hó
A napokban jelentette be Palkovics László, hogy pontosan mit is tartalmaz a beharangozott akcióterv, amivel a járvány miatt kialakult gazdasági nehézségeket oldanák meg. Legnagyobb meglepetésre azokat, akik már elvesztették a munkájukat, inkább hitellel „segítenék”.
Most leginkább azt szajkózzák – a 13. havi nyugdíj mellett, ami valójában csak 53. heti, és amúgy is csupán jövőre fizetik –, hogy a kormány a rövidített munkaidőben dolgozóknak egy bizonyos határon belül állja a fizetésük 70 százalékát.
Csakhogy ez így egész egyszerűen nem igaz. Palkovics az Inforádió műsorában telefonon bejelentkezett, és igyekezett elmagyarázni a kormány programját. Ebből kiderült, hogy a kormány nem annak a bérnek a 70 százalékát támogatja, amit a dolgozó a rövidített munkaideje alapján megkap, hanem annak a 70 százalékát, amit nem kap meg.
ÉRTIK? NEM ÉRTIK?
Szóval ez úgy működik, hogy a cégeknek májustól jelentkezniük kell a járási munkaügyi hivatalnál, ahol igazolniuk kell, hogy mennyivel csökkent a rendelésállományuk, és az állam a kieső részt támogatja. Erre konkrétan rá is kérdezett a műsorvezető, amire Palkovics így fogalmazott: "nem az 5 nap 70 százalékát fizetik, [hanem] a kieső munkaidőt, amit a vállalat nem tud lefedni rendelésállománnyal".
Palkovics László (Fotó: Marjai János / MTI)
A magyarázat szerint valójában a kieső munkaidőre vonatkozó bért, vagyis annak költségének a 70 százalékát adja oda az állam.
Ehhez ráadásul Palkovics László még azt is hozzátette, csupán arra vállalkoznak, hogy a cégek rendelésállományának 50%-os csökkenéséig fizetnek ilyen pótlékot. Azaz ha egy cég a megrendeléseinek több, mint a felét elveszítette, akkor egyáltalán nem számíthat támogatásra, és az ott dolgozók kezét is elengedik.
Palkovics arról is beszélt, hogy bár Németországban a Kurzarbeit program, amire a magyart alapozzák, úgy működik, hogy ha a cég három napig tud munkát adni, akkor a másik kettőben otthon marad a dolgozó, ezzel ellentétben a magyar kormány azt szeretné, ha a munkavállaló nem maradna otthon, hanem a gyárban tenne-venne, elvégezne olyan feladatokat, amikre amúgy nem volt idő, vagy képzést kapna a munkahelyén.
A teljes, kissé kaotikus megszólalást a Mérce tette közzé, itt meghallgatható:
(Via ugytudjuk.hu)
Itt a gazdasági akcióterv: nyelvvizsga nélkül is kiadják a diplomákat, jönnek a támogatott hitelek