Megérkezett az idei első hó
A Bükk-vidék 109 települése még 2017-ben közös nyilatkozatban kezdeményezte egy Geopark létrehozását, amelynek célja, hogy a térség az Európai Geoparkok közé, és az UNESCO Globális Geoparkok hálózatába kerülhessen.
A program koordinálását és a kapcsolódó operatív feladatokat a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság látja el, honlapjukon olvasható az a Geopark felterjesztési dokumentum is, amelyben meghatározzák, hogy az UNESCO Globális Geopark címre Bükk-vidék Geopark néven pályáznak.
Néhány napja két UNESCO-szakértő, Henning Zellmer és Bojan Režun látogatta meg az aspiráns Geopark területét, és ők készítik el az értékelési dokumentációt is.
A Heol beszámolója szerint a látogatás első napját záró vacsorán Henning Zellmer a lapnak elmondta, hogy a terület geológiai értékei mellett kulturális és természeti szempontokat is vizsgálnak.
A geopark egy élő terület, beletartoznak a benne élő emberek is
– magyarázta Zellmer.
A hír kapcsán a travelo.hu cikke megjegyzi: az UNESCO Globális Geopark hálózatába nem kerülhet be akármelyik erdő vagy mező, nagyon komoly kritériumoknak kell megfelelni, a tagságot pedig négyévente felülvizsgálják.
A geoparkok létrehozásának célja, hogy fejlesszék a helyi gazdaságot, miközben támogatják a fenntartható turizmust is. A geoparkká nyilvánítást követően a térség kiemelt feladata, hogy megőrizze, megóvja és bemutassa annak természeti, kulturális és ökológiai örökségét.
Magyarországon jelenleg két ilyen globális geopark található:
– a Szlovákiával közös Novohrad-Nógrád Geopark 2010-ben került be az Európai Geoparkok Hálózatába,
– a Bakony-Balaton Geopark pedig 2012-től kezdve tagja annak.