2024. április 25., Márk

Környék ügye

Két új, csak vízen megközelíthető kilátótorony épül a Tisza-tavon – Mutatjuk, hogy fognak kinézni!

2019.11.30. 00:00

A tervek szerint a 2021-es szezonban már üzemelni fognak.

 

A Békatutaj Egyesület arról tájékoztatta portálunkat, hogy a vízitúrázók és a motorcsónakos kirándulók nagy örömére két új ökoturisztikai létesítmény építésébe kezdtek a Tisza-tavon. Mindkét új kilátó kizárólag vízen lesz megközelíthető, és mindkettő Poroszlóhoz közel, a Hortobágyi Nemzeti Park területén kap helyet.

 

Mint közleményükben írták, a kétezres években épült korábbi Tisza-tavi kilátók közkedvelt vízitúrás célpontok voltak, de mára kivétel nélkül az enyészetté váltak. Az elmúlt években épült helyettük néhány kisebb-nagyobb kilátó, de a vízitúrázók számára továbbra is hiányt jelent, hogy a hivatalos strandokon és kikötőkön kívül nagyon kevés helyen tudnak kikötni, pihenni.

 

Képek forrása: Békatutaj Egyesület 

 

Hajdú Dániel, a Békatutaj Egyesület elnöke elmondta: "A kajak- és kenutúrák esetén nagy szükség van kikötési pontokra, mert sok órán keresztül könnyen elgémberedik a túrázó minden tagja. A megállók építésére a KÖTIVIZIG és a Hortobágy Nemzeti Park szakembereivel együttműködve olyan helyszíneket választottunk, amikre kellemes túrákat lehet felfűzni, és ahol változatos panoráma várja a látogatókat."

 

Az egyik kilátó a Csapói Holt-Tisza partján található szigeten épül, melyen korábban is volt egy népszerű madármegfigyelő torony. Az új kilátó a fáktól kicsit távolabb, a nádasban kap helyet, így láthatóvá válik majd az egész Poroszlói-medence és a Csapói Holt-Tisza. A Békatutaj Egyesület, a projekt megvalósítója, ezen a szigeten már el is készítette az új stéget, ami lehetővé teszi a kulturált kikötést.

 

A másik kilátó az újlőrincfalvi Neptun kikötőhöz és a Ravasz-háthoz közel egy hínárral benőtt kis öbölben található. A kilátó különlegessége lesz, hogy nem szárazföldön áll, a vízi járművekkel közvetlenül a kilátó alatt lehet majd kikötni.

 

 

Mindkét kilátó kilenc méter magas lesz. A tervező, Komáromi Tas a modern, de tájba illeszkedő megjelenés mellett nagy hangsúlyt helyezett arra, hogy a szerkezet minél tartósabb legyen. A kilátók alapját ezért négy méter hosszú horganyzott acél talajcsavarok képezik, a felépítmény pedig vörösfenyőből készül. A csomópontokban is horganyzott acél szerkezetek biztosítják a kilátók stabilitását.

 

A két kilátó, a két palló és a pihenőpadok építésére a Révész Máriusz által vezetett Aktív Magyarországért Felelős Kormánybiztosi Iroda 35 millió forint költségvetési támogatást biztosít. Az építészeti műtárgyak fenntartásról ugyanakkor a helyi turisztikai vállalkozásoknak kell majd gondoskodniuk. Mivel az időjárásnak erősen kitett építmények állagának megóvása költséges vállalkozás, ezért a Békatutaj Egyesület olyan helyi szolgáltatókból álló közösséget szervez, akik szeretnének hozzájárulni a tornyok fenntartásához. Jó néhány szolgáltató már alá is írt együttműködési megállapodást.

 

A tervek szerint a kivitelezésre télen és kora tavasszal kerül sor. A 2021-es szezonban már üzemelni fognak a kilátók, melyek ingyenesen elérhetőek lesznek mindenki számára.

 

 

(Indexkép: MTI)

 

Van egy jó sztorija, témajavaslata, de félti a névtelenségét?
Küldje el biztonságos csatornánkon, így garantáltan inkognitóban marad!
Köszönjük, ha hozzászól a cikkhez, de kérjük, ezt kulturált formában tegye!

További hírek

Friss cikkeink a rovatból

Címoldalról ajánljuk

Még egy kis olvasnivaló